Samfunn
6 av 10 vil ikke at utenlandske selskaper skal kjøre tog i Norge
Seks av ti spurte i en undersøkelse mener det er galt at utenlandske togselskap skal kjøre på togstrekninger i Norge i stedet for NSB.
I undersøkelsen som Opinion har utført for Dagsavisen og Frifagbevegelse går det fram at bare 15 prosent av de spurte mener det er greit at utenlandske togselskap skal kjøre på togstrekninger i Norge i stedet for NSB.
For 9 prosent av de tusen spurte spiller det ingen rolle hvem som kjører, mens 16 prosent svarer at de ikke vet.
– Litt sunn skepsis tar ingen skade av. Det gjør heller ikke de som skal levere nye tilbud til de reisende i Norge. De må være innstilt på at vi er krevende kunder, sier samferdselsminister Jon Georg Dale (Frp) om målingen.
Undersøkelsen kommer i kjølvannet av at britiske Go-Ahead vant anbudet over NSB om å kjøre togene på Sørlandsbanen. Mange har reagert på tildelingen, også opposisjonen på Stortinget.
Opplysninger om at Go-Ahead scoret lavere på kvalitet enn NSB og svenske SJ i anbudskonkurransen, har utløst sterke reaksjoner.
Samferdselsministeren redegjør for prosessen i Stortinget onsdag. Arbeiderpartiet, Senterpartiet og SV har levert fire spørsmål til den ordinære spørretimen.
Nylige artikler
Når stress ikke bare handler om jobben
Hemmelige møter mellom Trump-administrasjonen og høyreekstreme separatister i Canada
Kontrakt om kjøp av sørkoreanske raketter signert
Hvordan forebygge stress hos dine mest ambisiøse medarbeidere
Suget etter veivisere
Mest leste artikler
Diskrimineringsnemnda og Kirkerådet: Leder degradert etter kontroversiell rasismeavgjørelse
Randstad Workmonitor 2026: Norge leder an i tillit og fleksibilitet i arbeidslivet
Jobb & karriere: Hvordan håndtere økt sykefravær og stress i arbeidsmiljøet
Hvordan lede uten å miste seg selv: Espen Thunestvedts innsikt i bevissthet og ledelse
Algoritme-ledelse: Økt risiko for stress og helseplager i arbeidslivet