Samfunnsansvar
Å bo nær mye trafikk øker sjansen for demens
En fersk studie viser at de som har Alzheimer og lever i travle og trafikkerte gater i én av ti tilfeller kunne koples til luft og støyforurensing.
Folk som bor i nærheten av en trafikkert vei har økt risiko for demens, ifølge ny forskning, skriver The Guardian.
Forskerne er bekymret for luftforurensning påvirkning av menneskets helse.
Omtrent én av 10 tilfeller av Alzheimers i urbane områder kan være forbundet med å leve midt stor trafikk, estimerte studien.
Hong Chen, forskeren som ledet arbeidet på Public Health Ontario, sa:
«Økende befolkningsvekst og urbanisering har plassert mange mennesker nær tung trafikk, og med utstrakt eksponering for trafikk og økende forekomst av demens, vil selv en beskjeden effekt fra det å være eksponert for tung trafikk utgjøre en stor offentlig helsebelastning»
Tidligere har forskere knyttet luftforurensning og trafikkstøy til redusert tetthet hjernens bindevev og lavere kognisjon. En fersk studie antydet at magnetiske nanopartikler fra luftforurensning kan finne veien inn i hjernevevet.
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen