Samfunnsansvar
Å bo nær mye trafikk øker sjansen for demens
En fersk studie viser at de som har Alzheimer og lever i travle og trafikkerte gater i én av ti tilfeller kunne koples til luft og støyforurensing.
Folk som bor i nærheten av en trafikkert vei har økt risiko for demens, ifølge ny forskning, skriver The Guardian.
Forskerne er bekymret for luftforurensning påvirkning av menneskets helse.
Omtrent én av 10 tilfeller av Alzheimers i urbane områder kan være forbundet med å leve midt stor trafikk, estimerte studien.
Hong Chen, forskeren som ledet arbeidet på Public Health Ontario, sa:
«Økende befolkningsvekst og urbanisering har plassert mange mennesker nær tung trafikk, og med utstrakt eksponering for trafikk og økende forekomst av demens, vil selv en beskjeden effekt fra det å være eksponert for tung trafikk utgjøre en stor offentlig helsebelastning»
Tidligere har forskere knyttet luftforurensning og trafikkstøy til redusert tetthet hjernens bindevev og lavere kognisjon. En fersk studie antydet at magnetiske nanopartikler fra luftforurensning kan finne veien inn i hjernevevet.
Nylige artikler
Bufdir – et reir for kjønnsaktivisme
Fra drøfting til varsling
Jordskjelvekspert om skjelv i Oslo-området: – Enormt skadepotensial
Nye tall: Nedgang i antall selvmord i Norge
Fornybar Norge slår alarm om strømsituasjonen – vil ha mer vindkraft
Mest leste artikler
Hvorfor forlater eldre arbeidslivet tidlig? Ny bok av Lisa Wade
Stortinget bremser kjønnsaktivisme i Bufdir: Hva betyr det?
HR Norge: Staten bør trekke seg fra AFP og støtte de som trenger det mest
LO og NHO forsvarer statens bidrag til AFP
Hvordan håndtere varsling før drøftelsesmøte: Arbeidsgivers rettigheter og plikter