Samfunn

Abid Raja inviterer til dialogmøte om blasfemi

Jurist og Venstre-politiker Abid Raja inviterer til dialogmøte i Oslo 15. februar for å diskutere blasfemisaken.

Publisert Sist oppdatert

Raja mener selv at religionene skal tåle angrep, selv om angrepene er ubehagelige og krenkende.

- Det er menneskene som trenger beskyttelse. Når ytringene går over til å bli forhånende mot en gruppe mennesker, går det over til noe helt annet enn blasfemi, sier han til Vårt Land.

Raja synes regjeringens forslag er lite gjennomtenkt, og advarer mot at forslaget kan svekke retten til å ytre seg kritisk. Raja mener den riktige måten å møte blasfemi på ikke er straff, men dialog.

Han inviterer derfor til dialogmøte med minoritetsungdom i Litteraturhuset i Oslo 15. februar. Der skal blant annet redaktøren for Jyllands-Posten, som startet karikaturbråket med å trykke tegningene av profeten Muhammed i 2006, delta. Raja har også invitert forstander Anne Sender i Det mosaiske trossamfunn, jussprofessor Eivind Smith, samfunnsredaktør Vebjørn Selbekk i DagenMagazinet, medlemskontakt Aisha Ahmed i Muslimsk Studentsamfunn, og statsrådene Liv Signe Navarsete (Sp) og Knut Storberget (Ap).

- Alle sammen svarte på dagen, bortsett fra Navarsete og Storberget. Det kan hende de skygger banen, men jeg håper de kommer, sier Raja.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS