jobb og ledelse
Administrerende direktør søker
Kolleger på sykehuset er forsiktig med kritikk. Ledere fra andre sykehus er konkurrenter. Hulda Gunnlaugsdottir trenger en sparringpartner utenfor sitt vante miljø.
- I min forrige jobb som direktør for kirurgisk divisjon på Ullevål universitetssykehus ble jeg kontaktet av en student. Hun skrev en avhandlig om coaching og ville bruke toppledere i helsevesenet som case. Frem til da hadde vår divisjon jobbet mye med teamarbeid, det var på tide med individuell oppfølging av lederteamet.
Forbløffet så Gunnlaugsdottir resultatene på sine kolleger. Å drøfte visjoner og vanskeligheter med utenforstående ga nye løsninger på gamle problemer, både strategisk og personalmessig. Da Gunnlaugsdottir startet i ny jobb som administrerende direktør ved Aker universitetssykehus fikk hun kontraktfestet et år med coach som del av lønna.
- Sammen med min coach setter jeg meg mål knyttet mot min stilling. Det gjelder strategisk retning, sammensetning av personell, og hvilken lederrolle jeg tar som administrerende direktør. Helt konkret har vi store utfordringer når det gjelder rehabilitering og vedlikehold av sykehuset, samt IKT-utvikling, mens vi opprettholder en høy faglig standard. Det krever store investeringer.
Suksesskriteriene er at Gunnlaugsdottir blir bedre på å ta beslutninger, ta vare på medarbeidere og bygger gode team. Kritiske røster påstår at en toppleder-coach får enorm innflytelse, og at makten dermed flyttes over på inkompetente hender. Gunnlaugsdottir sier:
- Jeg krever at min coach har ledererfaring på høyt nivå, og forstår problemstillingene. Dessuten liker jeg å sammenlikne min coach med en fotballtrener. Som spiller diskuterer jeg med treneren min på sidelinjen, men på banen er det opp til meg å bruke tipsene som ble gitt.
Nylige artikler
Togstreik avverget – for nå
Høy risiko for trusler og vold i høyere utdanning
Russland ønsker fortsatt økonomisk dialog med USA
Måling: Folket delt om dronning Mette-Marit
– Søknadsbrevet er i ferd med å fases ut
Mest leste artikler
Høyesterett skal avklare «særlig uavhengig stilling» og overtid
Hva er ADHD? Og hvordan arter ADHD seg i arbeidslivet? Lege og psykiater Espen Anker gir svar.
54 prosent av kommunedirektørene vurderer å slutte
Tre spørsmål om endring
Tre spørsmål om motstand mot endring