Samfunn
Advarer mot handelskrig
Statsminister Jens Stoltenberg advarer G20-landene mot å starte handelskriger. Det kan ramme norske arbeidsplasser, mener han.
I dag samles statssjefer fra de tjue viktigste økonomiene i verden til toppmøte i Sør-Korea. Stoltenberg sier til Aftenposten at han frykter den tiltakende dragkampen om valutakurser og handelsbetingelser mellom verdens stormakter kan ramme verdenshandelen og dermed norske arbeidsplasser.
For to år siden samlet G20-landene seg for å kjempe mot finankrisen gjennom felles innsats. Nå sier statsministeren at de samles langt på vei for å kjempe mot hverandre.
Proteksjonisme
– I USA er man veldig opptatt av at Kina ikke har latt sin valuta øke i verdi. USA har fortsatt et veldig stort handelsunderskudd, og den kinesiske valutaen er bundet til den amerikanske. Derfor vil en del amerikanske politikere at det må innføres begrensninger i importen fra andre landd, sier han til avisen.
USA på sin side kritiseres nå for å trykke opp nye dollar for å presse ned verdien av valutaen.
Norge er for øvrig på 24. plass blant verden største økonomier – fire plasser fra et sete i G20-gruppen – men har ingen innvirkning på hva de 20 landene vil gjøre på møtene i Sør-Korea i dag.
Nylige artikler
Staten sløser – men hvem er syndebukken?
Dette er G7-lederne enige om
Høyre vil ha mer hemmelighold rundt jobbsøkere
Spørsmål om kuttet i drivstoffavgiften opp i Stortinget
8 av 10 innkjøpere i offentlig sektor mener eksterne konsulenter bidrar med spisskompetanse de selv ikke har tilgang på
Mest leste artikler
Jan Ketil Arnulf om å åpne for en sivil sjef for E-tjenesten: Ingen garanti for å finne en god kandidat
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Slik blir du funnet av rekrutterere på LinkedIn.
Tidligere Nav-sjef Hans Christian Holte leder KI Norge: Vil skille KI-hype fra reelle endringer
NHH-studie gjort i norske bedrifter: Tjenende ledelse kan påvirke lønnsomheten negativt