Samfunn
Advarer Stoltenberg mot bruk av sosiale medier
Statsminister Jens Stoltenbergs bruk av sosiale medier under askekrisen utgjorde en sikkerhetsrisiko, mener Næringslivets Sikkerhetsråd.
Stoltenberg som måtte bile gjennom Europa da askeskyene lammet flytrafikken, fikk stor oppmerksomhet fordi han tvitret seg fram på landeveien.
«Regner med å ta et kort matstopp et sted mellom Malmö og Göteborg. Noen som kan anbefale en hyggelig veikro?», spurte for eksempel statsministeren de som fulgte ham på Twitter.
– Er denne personen klar over at han er et terrormål, spør seniorrådgiver i Næringslivets Sikkerhetsråd, Arne Røed Simonsen.
Han sier til Aftenposten at eksempelet med Stoltenberg ikke er det verste Sikkerhetsrådet har sett på personer som blottstiller seg i sosiale medier.
– Ikke fortell alt
– Vi ser mange personer på Facebook og Twitter som er attraktive å komme innpå. De legger ut opplysninger om for eksempel flightnummer, når de reiser til Washington eller Brussel, hva de skal gjøre og hvem de skal møte. De som kan være et mål for informasjonsspionasje eller annen kriminalitet, bør unngå å fortelle på forhånd og i detalj om hvor de skal, sier Røed Simonsen.
Han sier at han ikke har fått noen reaksjon fra Statsministerens kontor på kritikken, men at han har et inntrykk av at Stoltenberg har begrenset twitringen siden.
Størst på Facebook
– Legger du ut alt hva du tenker og gjør, så er det også lettere å komme innpå deg. Personer som er utsatt for etterretning, spionasje eller andre trusler burde tenke seg om, sier seniorrådgiveren.
Jens Stoltenberg er ledende blant de norske politikerne i bruken av sosiale medier. Han har 82.109 tilhengere på Facebook og 37.384 som følger ham på Twitter. (©NTB)
Nylige artikler
Forsvaret bistår politiet med vakthold i Oslo
Trump: – Vi avsluttet krigen med Iran i dag
Norsk sokkel har passert toppen – eksporten på rekordnivå
Om fornuft og dømmekraft i lederskapet
Jeg jobber med KI. Derfor vil jeg helst ikke snakke om KI
Mest leste artikler
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Norsk studie: Toppledere lar personlige verdier og følelser styre beslutninger
NHH-studie gjort i norske bedrifter: Tjenende ledelse kan påvirke lønnsomheten negativt
Studentenes reaksjon på kunstig intelligens handler ikke bare om jobber, men om læring, kritisk tenkning og et mer krevende arbeidsliv.
Marlen Lauritsen/Silje Finnskog Jensen: Lederflukt er den største sikkerhetsrisikoen i norsk næringsliv