nyheter
Aksjebonanza på nett
Aktiviteten koker blant privatpersoner på Oslo Børs - antall transaksjoner økte med 322% sammenlignet med i fjor.
Handelen hos de tre aktørene som driver med ren Internetthandel på det norske markedet, Nordnet, NetFonds og Skandiabanken økte kraftig i mai og endte på 489.368 transaksjoner. Internettmeglernes handelsvolum endte på 51,0 mrd i mai.
Sammenlignet med mai i fjor er økningen i antall transaksjoner 322% (altså mer enn en firedobling), og økningen i volum 454%. Internettmeglerne stod for 23,17% av antall transaksjoner og 8,95% av volumet på Oslo Børs i mai.
Sammenlignet med april måned i år var økningen i antall transaksjoner 67,6% og økningen i volum 71,7%.
Nordnet er største megler på Oslo Børs i mai i år med en markedsandel på 14,43% målt i antall transaksjoner.
- Oslo Børs koker om dagen. Mai måned preges av store svingninger på Oslo Børs, og det ekstreme antall transaksjoner skyldes generelt stor aktivitet, samtidig som de aktive traderene bruker både shorthandel og gearing mer enn normalt. Vi merker fortsatt en svært stor interesse for Oslo Børs fra både eksisterende og nye kunder, sier daglig leder Lars Thorstensen i Nordnet Norge.
IGE og Altinex mest populære i mai
Int. Gold Exploration og Altinex var de mest populære enkeltaksjene i mai, med henholdsvis 87.460 og 56.927 transaksjoner. De ti mest populære aksjene i mai blant privatinvestorer var Int. Gold Exploration, Altinex, DNO, Pan Fish, Crew Gold Corp., Norse Energy Corp., Renewable Enery Corp., Ementor, Petrolia Drilling og Aker.
Nylige artikler
AfD revurderer Dexit-strategi
Er du en KI-robot – eller kanskje er du et menneske?
Brasil går til andre valgomgang etter overraskende Bolsonaro-seier
Når kuler og krutt erstattes av bits og bytes
Digitalisering: Førstelinjen forsvant ikke – den fikk vanskeligere oppgaver
Mest leste artikler
Psykologisk trygghet i norsk arbeidsliv: NHH-forsker Bård Fyhn deler innsikt
Derfor sparker fotballklubber trenere – og tar dårlige beslutninger
Elin Ørjasæter og Maria Molvær Nesseth – praktiske tips om rekruttering
Ståle Langvik om PISA-resultatene: Vet staten om tiltakene i skolen virker?
Statlige toppledere tjener langt mer enn i privat sektor