Tabber og tull
Alle nikker som Jens
Når Jens Stoltenberg skal understreke noe, slenger han med hodet fram og tilbake. Desto viktigere, desto større svingradius, skriver Tabber og tull-redaksjonen.
Folk som følger godt med på politikeres kroppsspråk hevder at denne svingetrenden er i ferd med å bre seg innad i Ap. En av de som nå er blitt skikkelig god på «Stoltenbergslengen», er Torgeir Micaelsen. Han er Aps finanspolitiske talsmann og har påviselig god nytte av slangingen sin når vanskelige saker skal forklares.
– Det er et generelt menneskelig trekk å etterligne eneren eller «stammens leder», sier human adferdsøkolog, Terje Bongard, til Bergens Tidende.
Denne adferden er vel strengt tatt noe Jens Stoltenberg har fra apene. Det fungerer tydeligvis godt i Ap. Hvis det finnes noen humane adferdsøkonomer, hadde det vært fint om de kunne sagt noe om disse trekkene er særlig framtredende hos rimelig humane personer med sosialøkonomisk interesse.
Nylige artikler
Aktor ber om sju år og sju måneders fengsel for Høiby
Rødt vil kutte offentlig sløsing for å styrke velferden
84 prosent av ettåringene går i barnehage
Støre venter at lønna stiger mer enn prisene i år
Regjeringen er langt bak målet om økt sysselsetting
Mest leste artikler
Norsk kommunesystem uten retning: Ekspert advarer mot sammenbrudd
Kommunesammenslåinger reduserer byråkrati: Ny rapport fra Kommunekommisjonen
NAVs utfordringer: Effektive tiltak som lønnstilskudd blir ikke prioritert
Effektiv kriseledelse: Hvordan vinne i kritiske situasjoner
Jøri Horverak om psykologisk kapital: Nøkkelen til psykologisk trygghet i arbeidslivet