jobb og ledelse

Amerikanske MBA-er topper

Tilbudet av MBAs har eksplodert siden utdannelsen ble lansert i USA for rundt 90 år siden. I dag tilbyr omtrent 1000 forskjellige universiteter og høyskoler verden over MBA-programmer i alle mulige varianter. Hvert år kan over 100.000 studenter føye til en MBA-grad på CV-en.

Publisert Sist oppdatert

De viktigste grunnene til å ta en MBA er vanligvis at man ønsker å ta et steg opp på lønnsstigen, åpne nye karrieremuligheter og bygge et større nettverk. Det er fortsatt de amerikanske universitetene som topper listene over de beste MBA-programmene. Nå er det riktignok amerikanske medier som lager disse listene, men det er en generell oppfatning at europeiske eller australske MBA-program ikke har kommet opp på samme nivå som de beste amerikanske riktig ennå.

USNews & World Report har laget en liste over de beste MBA-programmene i dag. Harvard Business School troner på førsteplassen, Stanford University kommer på andre, mens University of Pennsylvania (Wharton) kommer på tredjeplass. BusinessWeeks siste kåring (fra 2002, ny liste kommer i høst) plasserer Northwestern University (Kellogg) på førsteplass, Chicago University på andre og Harvard på tredjeplass. BusinessWeek mener dessuten at franske INSEAD tilbyr den beste ikke-amerikanske MBA-en. Kanadiske Queen’s University kommer på andreplass, mens IMD i Sveits ligger på tredje.

Powered by Labrador CMS