Samfunn
Ap-uenighet om Sanner-reform
Flere fylkesledere i Ap støtter regjeringens kommunereform, men kommunalminister Jan Tore Sanner kan foreløpig se langt etter å få med hele partiet på reformen.
– Det er en sentraliseringsreform. Kommunesammenslåing er ikke noe man kan trekke nedover hodene på folk, sier Bjørn Inge Mo, leder i Troms Arbeiderparti til Klassekampen.
Hans syn på kommunereformen er fortsatt rådende i Ap, selv om reformen også får støtte fra mange Ap-fylkesledere.
Motstanden fra grasrota i Ap er dårlig nytt for kommunalminister Jan Tore Sanner, som hadde håpet å få Ap med på reformen.
Klassekampen har ringt rundt til alle fylkeslederne i partiet, og bare 4 av 12 sier de er positive til reformen.
– Jeg vil gratulerer høyresiden med politisk fokus på en sak som vil skape problemer. Ap bør ikke støtte reformen. Jeg vil advare kraftig mot å gå på limpinnen som kalles kommunestrukturdebatt, sier Bente Elin Lilleøkseth, leder i Hedmark Ap til avisen.
Ap-fylkeslagene i Oppland, Vest-Agder, Telemark og Sogn og Fjordane peker seg i Klassekampens ringerunde ut som de mest positive til den blåblå kommunereformen.
– Vi deler regjeringens mål om å endre kommunestrukturen, sier Kjersti Stenseng, leder i Oppland Ap.
Nylige artikler
Mye skrolling påvirker opplevelsen av arbeidsmiljøet
Politikerskapt mangel på ansatte i offentlig sektor
Slik leder du best når det gjelder som mest
Hver sjette tiendeklassing har et fravær som vekker bekymring
Innvandring til Norge tilbake på nivået fra 2019
Mest leste artikler
Tilsyns-Norge: Er vi i ferd med å kontrollere hverandre i senk?
Gyda Ellefsplass Olssen kåret til Årets forsvarskvinne 2026
Magne Lerø: Korrupsjonsforvirret Eva Joly med svingslag mot Økokrim
Kommunesammenslåinger reduserer byråkrati: Ny rapport fra Kommunekommisjonen
Robert Flataas om skolepolitikk i Norge: Behov for rammer og ressurser fremfor detaljstyring