Samfunn
Ap vil ha statlig milliardhjelp i sørvest
Vestlandet er hardest rammet av oljenedturen, og nå krever Ap innsats. Partiets ordførere i Rogaland vil ha statlige midler til å sette i gang prosjekter for halvannen milliard kroner.
– Vi har en regjering som sitter og ser på mens folk i tusenvis mister jobbene sine. Vi krever at det blir satt inn statlige midler umiddelbart for å kunne holde folk sysselsatt mens vi venter på at konjunkturene skal snu, sier fylkesordfører Marianne Chesak. Over 32.000 har mistet jobben i Rogaland i løpet av mindre enn to år.
Chesak sier månedene som kommer trolig vil føre til at en allerede vanskelig situasjon blir enda tøffere.
– Dette er en dramatisk situasjon. Vi trenger tiltak nå, med en gang. Det offentliges pengebruk i en slik situasjon vil være et verdifullt bidrag til private leverandører, sier hun.
Også i Hordaland var sysselsetting et hovedtema på Arbeiderpartiets fylkesmøte. Blant forslagene derfra er utvidet permitteringsperiode til 52 uker og økt vedlikehold på sokkelen. I tillegg ønsker fylkespartiet at statens nye investeringsfond for grønn teknologi, Fornybar AS, legges til Bergen.
Nylige artikler
Når ble LinkedIn en dagbok?
Norsk tipping bryter med forutsetningene for monopolet
Ledelse der splittelse rår
Vestre ledes dit han ikke vil
«Høyre-ungdommen» vil løfte nye debatter: Kommunereform, kutt og klasevåpen
Mest leste artikler
Jan Ketil ARnulf om politisk maktpornografi: Hvorfor lærer vi aldri av skandalene?
Magne Lerø: Økokrim etterforsker Mona Juul og Terje Rød-Larsen for korrupsjon fører neppe fram
Advokater advarer: KI skaper utfordringer i varslingssaker
Terje Tvedt om norsk utenrikspolitikk: En kritisk gjennomgang av institusjonell arkitektur
MDG støtter ny finansieringsmodell for sykehus: Regjeringen overkjørt igjen