Samfunn
Australske forbrukermyndigheter vil ha økt kontroll med nettkjempene
Vil skjerpe tilsynet med selskaper som Facebook og Google.
Det går fram i en omfattende rapport utarbeidet av Australian Competition and Consumer Commission (ACCC).
ACCC har gjennom en 18-månedersperiode gransket innvirkningen de digitale plattformene har på nyheter og reklame, og sier de har funnet flere problemer med håndteringen av data som kan skade forbrukerne.
Brukerne er ikke godt nok informert om hvordan deres data samles inn og brukes, og har liten kontroll over datainnsamlingen, konstaterer kommisjonen.
I rapporten, som er på 619 sider, omtales det store omfanget av informasjon som samles inn uten noe informert samtykke, som problematisk.
ACCC anbefaler å innføre personvernregler som kan håndheves for de digitale plattformene. De ber den australske regjeringen sette i verk tiltak for å begrense selskapenes dominans i markedet i landet.
– De dominerende digitale plattformenes svar på problemene vi har påpekt, kan best beskrives som «stol på oss», sier ACCC-leder Rod Sims.
ACCC slår også fast at det australske samfunnet, på lik linje med andre land i verden, har blitt påvirket av desinformasjon og en økende mistro til nyheter.
Nylige artikler
Hva gjør det med folk å være rik?
Den neste store lederoppgaven er ikke KI – den er læring
Energiministeren: Norge har nok kraft
Over 1200 voldshendelser på jobb varslet til Arbeidstilsynet
Norske ledere bekymret for politisk ustabilitet
Mest leste artikler
LO/Ap-samarbeid til Høyesterett - strid om bevis i innleiesaken
Kunstig intelligens i norske virksomheter: KI handler om ledelse, ikke IT
Gharahkhani kritiseres etter pride-terror: Debatt om moskeer, skeive og muslimske miljøer
Norske ledere advarer: Politisk ustabilitet, mangel på arbeidskraft og KI skaper uro i 2026
Silvija Seres om KI i Norge: Advarer om teknologisk suverenitet