Annonse
Næringsliv
Berg-Hansen vil ha slutt på «fiskefusk» og «fiskejuks»
Ofte begår fiskerinæringen grov, økonomisk kriminalitet. Fiskeriminister Lisbeth Berg-Hansen vil derfor luke vekk snille ord som «fiskefusk» og «fiskejuks».
Annonse
I en rapport om kriminaliteten i fiskeribransjen som statsråden har bestilt, framgår det at jukset på sjø og land er alvorlig og gjerne er organisert.
– Rapporten viser at lovbruddene i norsk fiskerinæring ofte har karakter av grov økonomisk og miljømessig kriminalitet. Vi må derfor bort fra begreper som «storhundra», «fiskefusk», «fiskejuks» og «svartfiske», som tilslører at det faktisk er snakk om alvorlige lovbrudd, sier Berg-Hansen til Aftenposten.
Ifølge Jan Georg Christophersen, som har skrevet rapporten, opererer fiskerne gjerne i grupper og i en flat struktur som gjerne kjennetegnes ved at mange fiskere leverer til samme mottak. Da blir alle delaktig i lovbruddet. (©NTB)
Nylige artikler
Fredsprisvinneren vant folkets hjerter – tross alt
Ny vurdering av pendlerfradrag kan gi penger tilbake
Dette er Høyre-trioens distriktsalibi: Odelsgutt fra bøgda
Slik skal Norge gjøre seg mer attraktivt
Chile kan få sin mest høyreorienterte president siden Pinochet
Mest leste artikler
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?
Slakter eget slagord
Historisk vedtak: FN-konvensjon for funksjonshemmede innlemmes i norsk lov
Frank Gran om omkamper i kunnskapsorganisasjoner: Forståelse og ledelse
Ole Gustav Gjekstad: Ny landslagssjef med fokus på individuell teknikk