nyheter
Bergens-meglerne dyrest i landet
Meglerne i Bergen tar over 30 prosent mer for å selge eiendommen din enn det meglerne tar i Oslo, viser tall fra Kredittilsynet.
Ifølge Bergens Tidende er det mindre konkurranse blant meglerne i Bergen som er årsaken til at de kan ta mye mer for å selge en eiendom, enn det meglerne kan gjøre i Oslo.
Selger du en eiendom til halvannen million kroner i Bergen, tar megleren i snitt et vederlag på 32.550 kroner.
Selger du den samme eiendommen i Oslo, tar megleren bare 24.600 kroner. Bergen er over 30 prosent dyrere, skriver BT
Tallene bygger på statistikk fra Kredittilsynet, som har regnet ut verdien av omsatte eiendommer i hvert fylke og vederlaget til meglerne. Dette vederlaget er en beregning av inntektene til meglerne, og ikke det samme som prisen meglerne tar for å selge boligen din.
- Jeg har sett på flere mulige årsaker til disse tallene. Men jeg kan egentlig ikke se noe annet enn at dette må bety at Bergen tåler mer konkurranse, sier direktør Finn Tveter i Norges Eiendomsmeglerforbund til avisen.
Nylige artikler
Mer korsfestelse, mindre tilgivelse
– Styrene er ikke en vei inn i ledelse
Utlendingsnemnda skal se på 76 saker på ny i lys av dom
Mímir Kristjánsson om truslene: – Det klikket for meg
USAs visepresident til Ungarn bare dager før valget
Mest leste artikler
Hvordan kontorløsninger påvirker sykefravær blant ansatte
Ingvill Kvernmo: Forstå psykososialt arbeidsmiljø - arbeidsgivers ansvar og vanlige misforståelser
Debatt om statens lederlønnssystem: Fremtidige endringer i lønnsoppgjøret
Lønnsoppgjøret 2026: Meklingsstart og streikefare i frontfaget
Truls Liland om god ledelse: Forvalterskap fremfor imperiebygging