Samfunn
Berit Svendsen overrasket over boten
Etter fire år med undersøkelser varslet Konkurransetilsynet Telenor om at de kan forvente en bot på 906 millioner kroner for misbruk av sin dominerende posisjon.
- BAKGRUNN: Telenor får gigantbot
Onsdag varslet Konkurransetilsynet Telenor om at undersøkelser gjennomført siden 4. desember 2012 kan resultere i en gigantbot på 906 millioner kroner.
Tilsynets påstand er at Telenor har misbrukt sin dominerende stilling i det norske mobiltelefonimarkedet. Varselet er ikke et endelig vedtak.
Spesifikt gjelder varselet mistanke om brudd på konkurransereglene relatert til grossistavtaler i det norske mobilmarkedet i perioden 2010 til 2014. Konkurransetilsynet mener at Telenor gjennom prisvilkår og dobbeltroamingforbud har begrenset konkurransen.
− Telenor er overrasket over varselet ettersom Asker og Bærum tingrett i 2012 tok stilling til samme avtaletype og konkluderte med at dobbeltroamingforbudet var lovlig i henhold til konkurransereglene, sier Berit Svendsen, administrerende direktør i Telenor Norge.
«Telenor har samarbeidet med Konkurransetilsynet, og lagt forholdene til rette for deres arbeid. Dette samarbeidet vil fortsette, og Telenor vil gå grundig gjennom varselet og gi innspill til Konkurransetilsynet,» heter det i en uttalelse fra selskapet, som skriver at de har ventet på tilbakemelding fra Konkurransetilsynet i fire år.
– Derfor antar vi at vi må vente enda en stund før Konkurransetilsynets etterforskning får sin endelige konklusjon, sier Berit Svendsen.
Nylige artikler
Ingen enighet om overtid for deltidsansatte
«Vi priser mangfold og integrering. Nesten som et håp om at alt skal bli norsk til slutt. Glem det»
Stoltenberg dropper fred og sikkerhet
KI-en brøt seg ut. Heldigvis skjedde det nå
Kraftig fall i utgifter til sykepleiervikarer i kommunene
Mest leste artikler
Sykmeldt: Slik ber du om tilrettelegging uten å dele diagnose
Tjenende lederskap: selvmotsigelse eller bærekraftig ledelse?
Forbes: Kong Harald V hadde liten konstitusjonell makt. Han ledet likevel
Kommuneforskere: Norge mangler politisk vilje til omstilling
Bjørn K. Haugland: Norge må styrke havforvaltningen og verne havet