nyheter

Beste tall på ti år for bedriftene

Egenkapitalen til ikke-finansielle aksjeselskaper gav i gjennomsnitt en avkastning på nær 20 prosent i 2005. Dette er høyeste registrerte tall de siste 10 årene.

Publisert Sist oppdatert
Samtidig utgjorde egenkapitalen nær 40 prosent av samlet kapital i aksjeselskapene ved utgangen av 2005.
Gjennomsnittlig avkastning på egenkapitalen i 2004 utgjorde til sammenligning 15,5 prosent. I forhold til 2002, var avkastningen på egenkapital mer enn firedoblet, viser tall fra Statistisk Sentralbyrå.
OLJE DRO MEST
Olje- og gassutvinning bidro mest til utviklingen med en egenkapitalrentabilitet på hele 36,4 prosent. Egenkapitalandelen innenfor olje- og gassutvinning var 34,9 prosent, eller noe lavere enn for alle aksjeselskaper sett under ett.
De tilsvarende tallene for Fastlands-Norge viste en avkastning på egenkapitalen på 16,3 prosent, og en egenkapitalandel på 40,3 prosent.
Samlet årsresultat økte fra 258 milliarder kroner i 2004 til 378 milliarder i 2005.
Til tross for økning i årsresultat, ble avsetning til utbytte redusert.
200 MRD I UTBYTTE
I 2004 avsatte selskapene 200 milliarder kroner til utbytte.
Det tilsvarende tallet for 2005 var på 132 milliarder kroner. Vel halvparten av utbyttet er avsatt i olje- og gassutvinning.
Powered by Labrador CMS