Nyskaping
Blokkerer Googles overvåkning
Datainnhøstingen er problematisk, både for personvernet og samfunnssikkerheten, mener Vivaldi-sjef Jon von Tetzchner.
I sin nye Vivaldi-nettleser innfører Jon von Tetzchner nå verktøy som skal hindre Google, Facebook og Amazon i å overvåke deg på nettet, skriver Finansavisen.
De neste ukene kommer det en rekke nyheter fra Vivaldi, i form av nye funksjoner og tilleggsverktøy. De skal gi brukerne enda større kontroll med informasjonen de legger igjen på nettet og hvem som kan spore dem
En betautgave av Vivaldis nye antisporingsverktøy vil ha offisiell lansering i løpet av noen uker.
– Den storstilte datainnhøstingen som foregår, er allerede et stort demokratisk problem, og burde vært strengt regulert, sier von Tetzchner til avisen.
Han mener at vi aldri ville ha akseptert at Posten leste brevene våre og solgte informasjonen om hva vi var opptatt av, eller at banken videresolgte din konto- og kjøpshistorikk.
For å blokkere sporingsverktøyene bruker nettleseren en database over kjente ip-adresser som brukes av trackere. Dermed hindrer de all kommunikasjon mot disse adressene. Arbeidet med antisporingsverktøyet har foregått i samarbeid med søkemotoren Duckduckgo, et alternativ til Google, som også eier og bruker den samme databasen.
Nylige artikler
5 drivkrefter ved valg av arbeidsgiver
Volvo nedbemanner – 2000 mister jobben i Sverige
Imdi: Nesten 2000 færre flyktninger ventet neste år
Vi må starte før sykefravær — ikke etter
Staten skal ikke ansette seg ut av KI-omstillingen
Mest leste artikler
KI kan ta feil med stor overbevisning – illusjonen om én intelligens
NITO: Arbeidsgivere må følge reglene om overtid
NVE gir første vindkraftkonsesjon på ni år
– «De tradisjonelle» vil fortsette å gjøre det samme, med lavere kostnader. «De smarte» tenker annerledes
Henning Bang: Hva skiller gode og dårlige ledergrupper?