Samfunn
Bø-ordfører får kritikk i eget parti for kutt i formuesskatten
Skattestuntet til Høyre-ordfører Sture Pedersen i Bø kommune i Vesterålen har fått stor oppmerksomhet, men blir kritisert av flere ordførerkollegaer.
Årsaken er at skattekutt til rike innflyttere til Bø gir mindre penger inn til felleskassa. Kommunen lå an til å tape 10 millioner kroner på grunn av den såkalte skatteutjevningsordningen.
Før jul ga regjeringen Bø unntak slik at tapet ble redusert til 5 millioner kroner – som er beløpet de taper som følge av redusert formuesskatt for innbyggerne som var bosatt i Bø fra før. Opposisjonen raste og nå kommer kritikken fra egne rekker.
– Hvis en kommune velger å redusere formuesskatten, så må de selv ta ansvaret for de fallende inntektene. Det er ikke fellesskapet som skal støtte opp under gambling. Det er helt vanvittig, mener jeg, sier Sandefjord-ordfører Bjørn Ole Gleditsch (H) til Dagens Næringsliv.
Han er blant de 23 av landets 35 Høyre-ordførere avisen har snakket med som går lengst i kritikken.
Flere Høyre-ordførere sier til avisen at Bø bør ta konsekvensen av at den kommunale delen av formuesskatten er redusert. Mange sier kuttet er «spennende» og «nytenkende», mens kun et par av dem vurdere å gjøre det samme.
Bø kommune har satt ned formuesskatten til 0,35 prosent, og kan skilte med landets laveste formuesskattesats. Det har resultert i at 15 mangemillionærer har meldt flytting dit, viser DNs oversikt.
Nylige artikler
– Jeg kan knapt tenke meg en mer verdig vinner
Flere kan få rett til yrkesskadeerstatning
Fire av fem av norske bedrifter oppgir at de påvirkes negativt av krigen i Midtøsten
Følelser og verdier som drivkraft: Ny forskning utfordrer tradisjonell ledelse
Styrk verdiene gjennom å ta følelsene på alvor
Mest leste artikler
Ny bok: Slik kan ledere håndtere generasjonsforskjeller og stille friksjon på jobben
Forskning: Følelser og verdier kan gi bedre ledelse og beslutninger
Høyesterett gir Jehovas vitner medhold i strid om statsstøtte og religionsfrihet
Kommunedirektør sa opp - fikk ikke frihet til å lede
ILO avviste klage om innleieforbud – fagforening tar saken til Europarådet