jobb og ledelse
Bøker: For vinentusiaster
Vin 2004 er den årlige vinguiden for alle vininteresserte. Boken er i lommeformat og gir en systematisk oversikt over mer enn 6.000 viner, distrikter og produsenter.
Forfatter Hugh Johnson guider deg gjennom verdens viner og gir sine smaksvurderinger og råd om både lagring og gode innkjøp. Her kan du få tips om hvilken vin du bør bestille gjennom Vinmonopolet eller kjøpe med deg hjem fra utenlandsreisen. Boken er ment som en praktisk guide. Den gir ikke plass til teori, men har alle de nyttige opplysningene folk ikke går rundt med i hodet til daglig. Foran i boken finner du også en kort forklaring på hvordan du skal lese vinbetegnelsene som omtales.
Hugh Johnson er en anerkjent vinkjenner og har skrevet en rekke vinbøker. Hans vinårbok er verdensledende og er hittil solgt i over syv millioner eksemplarer på 12 språk.
Norges beste vinkjøp 2004
Norges beste vinkjøp har nylig kommet ut i oppdatert utgave og kan være en kjekk håndbok for vinelskere eller de som bare ønsker en oversiktlig veiledning til det norske vinmarkedet. Boken er en guide som tar for seg blant annet Norges 500 beste vinkjøp inndelt etter land, de 50 verste og fyldige vinbeskrivelser. I tillegg er det råd om vurdering av vin og kvalitet, samt kombinasjoner av mat og vin.
Boken tar også for seg trender innen vinmarkedet. Vinmarkedet er i stadig forandring, og i de siste 20 årene er det særlig fremveksten av et bredt utvalg av vin fra Den nye verden (Australia, California, Chile, Sør-Afrika mfl.) som har satt sitt preg på utviklingen. Men det har også vært store kvalitative fremskritt innen tradisjonelle vinland som Italia, Portugal, Spania og Østerrike.
Boken blir utgitt av Arne Ronold, Norges kanskje fremste ekspert på vin og mangeårig redaktør av tidsskriftet Vinforum. Han har også utgitt blant annet bøkene Verdt å vite om vin og Italiensk vin. Ronold er hittil den eneste i Norge som har oppnådd tittelen Master of Wine.
Nylige artikler
Balansekunstner Støre vil ikke at Nato raser sammen
Ny rapport: De rike i verden blir bare rikere
Skipsmegler fikk sparken etter puppebilde – fikk medhold i ankesak
Trump i melding til Støre: Ikke lenger forpliktet til å tenke utelukkende på fred
Å klage på Trump hjelper ingen
Mest leste artikler
Noen ledere velger operative roller over lederstillinger
Frank Gran om arbeidsmiljølovens nye krav: Politiets utfordringer i 2026 fører til lovbrudd
Magne Lerø: Slik sprenger sikkerhetskrav offentlige budsjetter i Norge
LO og Ap-regjeringens samarbeid irriterer andre parter i arbeidslivet
Arbeidstilsynet lover mer veiledning etter kritikk fra arbeidsgivere