jobb og ledelse

Bøker: Inn med Latterlig lønnsomt

Det er mange nykommere å spore på bestselgerlisten denne gangen. Latterlig lønnsomt hopper rett inn på fjerdeplass.

Publisert Sist oppdatert

Latterlig lønnsomt av siviløkonomene Trond Haugen og Jon Morten Melhus har fått skapt mye blest i media de siste ukene og kommer denne gangen med på ØRs bestselgerliste om økonomi og ledelse. Boken gir eksempler på hvordan bevisst bruk av humor øker begeistring, prestasjonsnivå og lønnsomhet. Temaer som tas opp er seks påstander om hvorfor humor er lønnsomt basert på forskning, konkrete erfaringer og sunn fornuft. Det er også fyldige presentasjoner av virksomheter som bruker humor aktivt. I tillegg følger mer enn 200 praktiske tips og tiltak som skaper begeistring, morsomme pauseinnslag, humor og begeistringsmodell og lederens hemmelige side.

I tillegg til Latterlig lønnsomt er det to andre nykommere på bestselgerlisten denne gangen: Ledelse, verktøy og virkemidler av Morten Emil Berg og Tidsstyring av Tim Hindle. Tidsstyring gir deg en oversikt over alt du trenger å vite om å bruke tiden på en klok måte, fra å kartlegge hvorfor tidsklemmer oppstår til å legge en realistisk og effektiv timeplan. Boken gir også eksempler på praktiske teknikker for å finne ut hvordan du kan unngå å sløse bort tid, planlegge tiden på en effektiv måte og utvikle arbeidsformer som passer for deg. For å forklare ulike sider ved tidsstyring benyttes instruktive bilder sammen med tekst. Ved hjelp av enkle sjekklister får du hjelp til å analysere og finne løsninger på tidsproblemer. Klare oversikter og diagrammer viser ulike handlemåter og gode eksempler på hva de innebærer.

Løft for ledere av Gro Johnsrud Langslet har undertittelen «Løsningsfokusert tilnærming til typiske ledelsesutfordringer». Løft er forkortelse for Løsningsfokusert tilnærming og boken viser en alternativ tilnærming til typiske ledelsesutfordringer. Her settes fokus på løsningene på problemet, i stedet for problemet i seg selv. Dette blir en positiv vridning der man heller ser hva man kan gjøre riktig enn hva man gjør galt. Forfatteren er psykolog og har arbeidet som eksternkonsulent og organisasjonspsykolog siden 1986.

Bestselgere om Økonomi og Ledelse
TittelForfatterForlagUker på listen
1Ona fyrIngebrigt Steen JensenDinamo25
2Hva var det jeg sa?Trygve HegnarHegnar Media4
3CoachingMorten Emil BergUniversitetsforlaget15
4Latterlig lønnsomtT. Haugen m.fl.Gyldendal-
5Mystery of CapitalHernando de SotoBasic Books2
6Hvorfor kjøper viTrond SolbergAbstrakt forlag2
7SelvledelseEriksen/ Glad/ Martinsen/ ThompsonGyldendal2
8Ledelse, verktøy og virkemidlerMorten Emil BergUniversitetsforlaget-
9TidsstyringT. HindleCappelen-
10Løft for ledereG. J. LangsletGyldendal14
Rangeringen baserer seg på salg av bøkeri kategoriene økonomi og ledelse i bokhandler kjedene Ark, Norliog Tanum i perioden 27. oktober - 10. november.
Copyright: Økonomisk Rapport

Powered by Labrador CMS