jobb og ledelse
Bøker: Kunst og kapital
Kombinasjonen kunst og kapital virker kanskje noe spesiell ved første øyekast. Men tenkt deg litt om. I næringslivet er man også opptatt av kreativitet, visualitet og dramaturgi. Det handler om å tenke nytt, å presentere på riktig måte og formidle en historie.
«Det ligger først og fremst bedriftsøkonomiske motiver bak næringslivets økende interesse for kunst og estetikk. Motivene er forankret i bedriftenes behov for å bli mer samfunnsmessig legitime, mer innovative og ikke minst mer tiltalende for kunder og ansatte,» skriver forfatterne Anne-Britt Gran, dr. philos og førsteamanuensis på BI og Donatelle De Paoli, dr. oecon og førsteamanuensis på BI.
Estetikk er blitt en viktig del av organisasjonsbygging, men vel så viktig for å forsterke en bedrifts merkevare. Arkitektoniske perler som hovedkontor, kunst på veggene i resepsjonen og kantina, profesjonelle fotografer som tar bilder til årsrapporten, og kjente skuespillere og musikere som opptrer på julebordet. Næringslivet er blitt ganske opptatt av kunst. Og kunstinstitusjonene har blitt klar over hvilke muligheter samarbeid med næringslivet kan gi.
| BESTSELGERE OM ØKONOMI OG LEDELSE | |||
| Tittel/ | Forlag | Uker | |
| Forfatter | på listen | ||
| 1 | Lignings-abc 2004 | ||
| Skatteetaten | Gyldendal | 4 | |
| 2 | Ona fyr | ||
| Steen Jensen | Dinamo | 90 | |
| 3 | Kjørebok 2005 | ||
| Risanger | Risanger AS | 8 | |
| 4 | Ta grep om karrieren din | ||
| Wade | Cappelen | 2 | |
| 4 | Løft for ledere | ||
| Langslet | Gyldendal | 39 | |
| 6 | Styret: Tante, barbar eller klan | ||
| Huse | Fagbokforlaget | - | |
| 7 | Skatte-nøkkelen 2004/05 | ||
| Nilsen m.fl. | Skattebetalerforeningen | - | |
| 8 | Min omstilling | ||
| Bredal | Wigerstrand | 6 | |
| 8 | Coaching | ||
| Gjerde | Fagbokforlaget | 22 | |
| 10 | Merverdiavgift i regnskapet 2005 | ||
| DnR Forlaget | - |
Rangeringen baserer seg på salg av bøker i kategoriene økonomi og ledelse innen bokhandlerkjedene Norli, Ark og Tanum i perioden 21. feb. - 6. mars.
Nylige artikler
Aschehoug-kjøp avklart – konsernsjef Mads Nygaard trer til side
Mot katastrofe for Ukraina, og kanskje for EU
Det tause samlebåndet – når omsorgen for barn blir en anbudsvare
Rune Bjerke og Helge Lund: Styrene må bli mer nysgjerrige på KI
Rekordmange får gradert sykmelding
Mest leste artikler
Høyesterett skal avklare «særlig uavhengig stilling» og overtid
Hva er ADHD? Og hvordan arter ADHD seg i arbeidslivet? Lege og psykiater Espen Anker gir svar.
Tre spørsmål om endring
54 prosent av kommunedirektørene vurderer å slutte
Tre spørsmål om motstand mot endring