nyheter
Bomtur for Statoil
Statoil har avsluttet boringen av letebrønnen på færøysk sokkel, kjent som Brugdan-prospektet. Det ble ikke påvist produserbar olje eller gass.
Brønnen ble boret av riggen Stena Don til en total dybde av 4.201 meter i et område der vanndypet er 480 meter. Det ble bare påvist spor av gass i strukturen, skriver Statoil på sine nettsider.
- Selvsagt er vi skuffet over at boringen ikke avdekket kommersielle mengder hydrokarboner. Det positive er at brønnen har gitt oss nyttig kunnskap om boring gjennom den vulkanske bergarten basalt. Det vil komme godt med i framtidig leting utenfor Færøyene, kommenterer RuúniRuni M. Hansen, Statoils landsjefdirektør for Færøyene.
I utgangspunktet var planen å bore ned til 3.780 meter, men Statoil søkte om tillatelse til å bore dypere. På grunn av tekniske problemer måtte boringen avsluttes tidligere enn planlagt.
Brønnen blir nå permanent plugget og forlatt. Kjerneprøver fra brønnen skal undersøkes nøye for å samle informasjon til leting i framtiden.
Nylige artikler
Virksomheter som tar i bruk roboter vokser ofte – og ansetter flere
Konkurs ikke nødvendigvis toppsjefens feil
Når ledere blir flaskehalsen ved bruk av KI
Det kan bli streikesommer i flytrafikken
Høyre vil kutte oljepengebruken – advarer Ap
Mest leste artikler
Hva skjer i hjernen ved stress, og hvordan påvirker det beslutninger og lederskap?
Politiets IT-enhet gikk fra 30 nyansettelser av nyutdannede og ingen plan til 600 søkere og mye læring
Slik kan staten beholde unge medarbeidere: Fem råd til statlige arbeidsgivere
Maria Walberg: Ledere skal få støtte fra Nav når ansatte er syke og sykefraværet skal ned
Støre og norsk utenrikspolitikk: Kan han gjøre det Listhaug ikke kan?