Samfunn
Børge Brende bytter beite
Generalsekretær Børge Brende i Norges Røde Kors forlater organisasjonen til fordel for en stilling i World Economic Forum.
Brende har takket ja til stillingen som administrerende direktør i World Economic Forum (WEF) og skal blant annet jobbe med stiftelsens politiske initiativ og samfunnskontakt.
– Vi har hatt noen av de største operasjonene i Røde Kors sin historie mens jeg har vært der, blant annet i Haiti og Pakistan. Da jeg fikk tilbud fra World Economic Forum, så følte jeg ikke at jeg kunne si nei, sier Brende til NRK.
– Veldig leit
En som ikke er glad for at Brende nå forlater Norges Røde Kors, er Sven Mollekleiv, president i organisasjonen:
– Jeg synes det er veldig leit at Børge Brende forlater stillingen som generalsekretær. Børge har gjort en enorm innsats for Røde Kors de siste to årene og oppnådd betydelige resultater, sier Mollekleiv.
Kronprins Haakon
Børge Brende var tidligere aktiv som Høyre-politiker og stortingsrepresentant, og har vært både nærings- og handelsminister og miljøvernminister. Han hadde permisjon fra Stortinget for å lede WEF i 2008 og ble generalsekretær i Norges Røde Kors i juni 2009.
WEF er en stiftelse basert i Genève i Sveits og samler på sitt årlige økonomiske toppmøte toppledere fra de største bedriftene, nasjonale politiske ledere og andre utvalgte. Stiftelsen står også bak Young Global Leaders der kronprins Haakon har vært aktiv. (©NTB)
Nylige artikler
Spekter: – Kulturen vil bli salderingspost i kommunene
FT: USA knytter sikkerhetsgarantier for Ukraina til fredsavtale som gir bort territorium
Det er noe som mangler i debatten om innovasjon
Svar til Vegard Einan: Anbud er ikke veien til bedre tjenester
Stiller spørsmål om LO/Ap-samarbeid i Stortinget
Mest leste artikler
Diskrimineringsnemnda og Kirkerådet: Leder degradert etter kontroversiell rasismeavgjørelse
Jobb & karriere: Hvordan håndtere økt sykefravær og stress i arbeidsmiljøet
Norge svarer ESA: Innleieregler og EØS-avtalen under lupen
Betyr endringene i arbeidsmiljøloven som kom 1. januar at det blir færre arbeidsmiljøsaker om krenkelser og trakassering?
Jens Kjeldsen forklarer hvorfor Mark Carneys tale i Davos var en retorisk suksess