Samfunn
Borgerlige vil ha bedre finansiering for friskoler
Ved å ta med bygningskostnader i beregningen av støtte til friskoler, vil de fire samarbeidspartiene på ikke-sosialistisk side styrke finansieringen av friskolene.
Friskoler får i dag 85 prosent av driftskostnadene dekket, mens de selv må skaffe de øvrige 15 prosentene. I praksis skjer det gjennom skolepenger for elevene. Driftsstøtten varierer fra sted til sted ut fra et system som er ment å jevne ut forskjellene mellom ulike kommuner, skriver Dagen.
– Det er nødvendig å gjøre noe i denne sektoren, og KrF er en pådriver for at kapitaltilskuddet til friskolene skal økes, sier partiets skolepolitiske talsmann, Anders Tyvand. De fire samarbeidspartiene vil ha inn bygningskostnader som en del av beregningsgrunnlaget for støtte, noe som skal bidra til å jevne ut forskjeller mellom landlige strøk og pressområder i byene.
Norsk Luthersk Misjonssamband (NLM) skrinla nylig planene om en kristen skole i Groruddalen i Oslo, fordi de ikke klarte å finne lokaler. Skolekonsulent Torleif Belck-Olsen i NLM sier den statlige husleiestøtten i dag er å betrakte som symbolsk.
– I byer som Oslo blir muligheten for private til å starte skole nærmest ikke-eksisterende, sa han i forbindelse med at skoleplanene ble gitt opp.
Nylige artikler
Europas viktigste forsvar er ikke bare flere våpen
Mindre prisvekst gir rentehåp: – Veldig gode nyheter
Den perfekte kandidaten finnes bare på papiret
KS-leder Gunn Marit Helgesen: – Har store forventninger til Kommunekommisjonen II
Ny rapport: Vest-Europa har opplevd sin varmeste juni noensinne
Mest leste artikler
Ny ikke-relevant drittpakke mot Støre
Sykepleierforbundet krever lønnsløft og konkrete tiltak i Helsepersonellplan 2040
KS-leder Gunn Marit Helgesen: Vil ha større lokalt handlingsrom og reduserte forventninger til kommunene
Jobb og karriere: Slik håndterer du avbrytelser som leder uten å fremstå utilgjengelig
Gry Espedal om håp i ledelse: Derfor trenger norsk arbeidsliv mer enn mål og resultatstyring