Samfunn
Brexit: Norge avviste samarbeidsinvitt fra Storbritannia
Storbritannia ville gjerne opprette en arbeidsgruppe for å samarbeide med Norge om en ny frihandelsavtale etter brexit, men Norge sa nei.
Ifølge Dagens Næringsliv skal handelsminister Liam Fox i et møte med næringsminister Monica Mæland (H) ha gitt uttrykk for at Storbritannia og Norge burde etablere en arbeidsgruppe for å forberede en ny handelsavtale når britene forlater EU.
Men etter en diskusjon i ledergruppen i Utenriksdepartementet, som har det koordinerende ansvaret for brexit, skal tilbudet ha blitt avvist. Ifølge avisen mente sjefen i Europaavdelingen Niels Engelschiøn at dette kunne sette EØS-avtalen i spill og at det formelt sett ikke er riktig å starte et slikt samarbeid så lenge Storbritannia er et fullverdig medlem av EU.
Mæland eller UD ønsker ikke å kommentere dette konkret, men statssekretær Elsbeth Tronstad (H) poengterer at det er dialog og kontakt mellom Storbritannia og Norge. Senterpartileder Trygve Slagsvold Vedum mener imidlertid det er underlig om Norge sier nei til ønsket om en tettere dialog.
– Det virker som Norge er redd for å provosere EU istedenfor å tenke på norske interesser, sier Vedum, som mener regjeringen må involvere Stortinget tettere i arbeidet med brexit.
Nylige artikler
Bufdir – et reir for kjønnsaktivisme
Fra drøfting til varsling
Jordskjelvekspert om skjelv i Oslo-området: – Enormt skadepotensial
Nye tall: Nedgang i antall selvmord i Norge
Fornybar Norge slår alarm om strømsituasjonen – vil ha mer vindkraft
Mest leste artikler
Hvorfor forlater eldre arbeidslivet tidlig? Ny bok av Lisa Wade
Hvordan lav varslingsterskel og KI skaper konflikter i arbeidslivet
Stortinget bremser kjønnsaktivisme i Bufdir: Hva betyr det?
HR Norge: Staten bør trekke seg fra AFP og støtte de som trenger det mest
Forstå teamdynamikk: Hvordan team fungerer og blomstrer