nyheter
Bryr oss ikke om renteøkning
6 av 10 bryr seg ikke om renteøkninger fremover, viser en undersøkelse som ble gjennomført i forrige uke av Norstat for SpareBank 1 Gruppen.
- Nordmenn er optimistiske i forhold til egen økonomi, sier sjeføkonom Tormod Andreassen i SpareBank 1 Gruppen. - Folk tåler de renteøkningene som kommer fremover. Folk flest har kontroll på sin egen økonomi og opplever at den er romsligere. Kun 3 av 10 som sier at de må redusere forbruket for å klare en renteøkning.
Folk tåler flere renteøkninger
I samme undersøkelse sier nesten 40 prosent at de tåler en renteøkning på tre prosent eller mer utover dagens nivå. 15 prosent av lånetakerne tåler en renteøkning på inntil tre prosent.
- Disse tallene er et uttrykk for at folk har kontroll og er trygge på å takle fremtidige renteøkninger, forteller Andreassen. - Vi skal huske på at vi nå har et gunstig lavt rentenivå som ikke vil vare over tid. Det er sunt at lånetakerne har tatt dette innover seg.
Flertallet vil ha flytende rente
Kun 2 av 10 sier de vurderer fastrente på hele eller deler av lånet. - Flertallet har tydeligvis ikke behov for den forutsigbarheten som fastrente gir lånetakerne, sier Andreassen.
Det er spesielt lånetakere under 30 år som er opptatt av fastrente.
8 av 10 forbrukere planlegger heller ikke å gå i gang med store lånefinansierte innkjøp.
- Dette er nok et tegn på at folk er forsiktige med pengene selv om privatøkonomien hos folk flest er god.
Nylige artikler
Må man formalisere egen avtale om hjemmekontor?
Sannsynligvis mer bombing av Iran
Hvordan sikrer staten seg den beste sjefen?
Advokat: KI-råd og lav varslingsterskel skaper unødige konflikter i arbeidslivet
Første streik i årets lønnsoppgjør et faktum
Mest leste artikler
Jobb & karriere: Hvordan vite om du skal bli i jobben eller gå videre som leder
Konsekvenser av innleie-innstramminger i bygg- og anleggsbransjen
Hvordan unngå å overbelaste dine mest motiverte ansatte
Trine Larsen om å forberede seg på sorte svaner: Uforutsigbarhet i dagens verden
Hvordan norske toppledere bruker LinkedIn – og lykkes med det