Samfunn
Budsjettpartnerne har aldri flyttet på færre millioner
KrF fikk flyttet på 257 millioner kroner i avtalen med regjeringspartiene om revidert nasjonalbudsjett. Det er ny bunnotering for borgerlige budsjettrevisjoner.
I fjor lyktes støttepartiene KrF og Venstre å flytte på 391 millioner kroner i det reviderte nasjonalbudsjettet. I påløpte helårseffekter lå omprioriteringene på rundt 470 millioner kroner.
Rundt 400 millioner ble omprioritert i 2016 og 2015 også, mens summen i 2014 ble anslått å være i overkant av 300 millioner.
Statsbudsjettets samlede utgifter i 2018 er på mer enn 1.300 milliarder kroner.
- LEDER: Revidert fornuft
Tilfreds
Men at summen er den laveste ved alle de borgerlige budsjettrevisjonene etter regjeringsskiftet i 2013, bekymrer ikke KrFs finanspolitiske talsperson Kjell Ingolf Ropstad.
– Vi har hatt noen hovedsaker som vi har prioritert å få gjennomslag for, og det er viktigere for oss enn totalsummen, sier han.
– Vi har fått 100 millioner til barnehagene, 50 millioner til nødhjelp, 40 millioner til rusreform og 16 millioner til å fjerne dødsgebyret. I tillegg har vi fått på plass en rekke viktige verbalpunkter, så KrF har satt et tydelig preg på budsjettet, sier Ropstad.
- FÅ OVERSIKTEN: Vinnere og tapere i revidert 2018
Bittersøt avgift
Den omstridte sukkeravgiften blir heller ikke denne gang endret, men justeringer kan komme senere. I avtalen om revidert nasjonalbudsjett går det fram at regjeringen skal «utrede en reduksjon av særavgiften på alkoholfrie drikkevarer». I tillegg blir forskriften som kan føre til at 700 sjøfolk i Color Line blir flagget ut, utsatt.
Det er tiende gang de fire borgerlige partiene har forhandlet om budsjett og revidert budsjett, men første gang de har blitt ferdige før fristen. Det er også første gang Venstre deltar som regjeringsparti i budsjettprosessen.
– Å sitte på denne siden av bordet i forhandlinger er en ny øvelse for oss. Men jeg tror vi snakker mer direkte og dermed får en raskere framdrift, sa Venstres finanspolitiske talsmann Abid Raja da enigheten ble presentert torsdag kveld.
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen