Samfunn
Canada vil følge Australias Facebook-krav
Canada varsler at landet kan komme til å følge Australias eksempel og forsøke å kreve betaling av Facebook for bruk av nyheter.
Canadas regjering varsler at et lignende lovforslag vil bli lagt fram de neste månedene, melder Reuters.
Australias modell går ut på å kreve at Facebook og Google inngår avtaler med lokale medier om betaling for å bruke nyhetene deres. Facebook har svart med å blokkere alt australsk nyhetsinnhold i protest mot lovforslaget.
Statsråd Steven Guilbeault fordømmer Facebooks protest mot det australske forslaget og sier at Ottawa ikke vil la seg stanse.
– Canada er i fremste rekke i denne kampen. Vi er blant de første landene i verden som gjør dette, sier han.
Canadiske medieorganisasjoner la i fjor fram anslag som viser at 700 av landets 3.100 journaliststillinger i trykte medier kan forsvinne, med mindre Canada følger Australias eksempel og krever at sosiale medier betaler for nyheter.
Skulle den australske modellen bli innført i Canada, kan det tilføre mediebransjen en ekstrainntekt på 620 millioner canadiske dollar, i overkant av 4,1 milliarder kroner, i året, ifølge anslaget.
Nylige artikler
Ungdomskriminaliteten i Oslo går ned
Jordens ressurser er brukt opp for i år
KI-strategien lykkes ikke før folk faktisk endrer måten de jobber på
Øystein Eriksen Søreide: Norge har en utfordrende avhengighet av utenlandsk infrastruktur
Noen som jobber nesten alltid – heldigvis
Mest leste artikler
Tormod Harbo: Derfor misbrukes forskning i samfunnsdebatten
NHO-direktør Vegard Einan advarer mot uforutsigbar arbeidslivspolitikk og nye overtidsregler for deltid
Øystein Eriksen Søreide advarer: Norge er for avhengig av utenlandsk digital infrastruktur
Norges mest lønnsomme innvandrer: Farouk Al-Kasim er reisende i den norske oljemodellen
Lise Lyngsnes Randeberg: Seier i lønnsoppgjøret i staten, advarer mot populisme