nyheter
De 75 største utfordrerne
Bedrifter fra verdens utviklingsøkonomier er langt på vei til å bli de nye stormaktene i verdensmarkedet.
Sinopec fra Kina, Gazprom fra Russland og Petronas fra Malaysia er alle kjemper som er på vei inn i det vestlige markedet.
De kommer fra voksende økonomier og har alle minst ti prosent av sin omsetning i utlandet, og alle vil inn i det vestlige markedet. For eksempel har de britiske bilmerkene Rover og TVR blitt kjøpt opp av kinesiske og britiske selskaper.
TIDSSPØRSMÅL
- Det er bare et tidsspørsmål før norske bedrifter blir kjøpt opp av selskaper fra de nye vekstøkonomiene, sier generalsekretær Per morten Hoff i IKT-Norge til Økonomisk Rapport.
I bladet kommer listen over de 75 største utfordrerne ut.
Her er topp tre:
1. Sinonpec
2. PetroChina
3. Petrobras
Les mer om dette og se hele listen i siste nummer av Økonomisk Rapport.
Nylige artikler
Europas viktigste forsvar er ikke bare flere våpen
Mindre prisvekst gir rentehåp: – Veldig gode nyheter
Den perfekte kandidaten finnes bare på papiret
KS-leder Gunn Marit Helgesen: – Har store forventninger til Kommunekommisjonen II
Ny rapport: Vest-Europa har opplevd sin varmeste juni noensinne
Mest leste artikler
Ny ikke-relevant drittpakke mot Støre
KS-leder Gunn Marit Helgesen: Vil ha større lokalt handlingsrom og reduserte forventninger til kommunene
Even Bolstad i HR Norge: Stortinget må ta tak i sykefravær og AFP
Støre må støtte forhandlinger med Russland om Ukraina på Nato-toppmøtet
Lavere inflasjon i juni gir rentehåp – prisveksten langt under Norges Banks anslag