etikk og samfunnsansvar
De siktede ut av Yara-ledelsen
De to konserndirektørene i Yara International som er siktet av Økokrim, trer ut av konsernledelsen inntil videre og skal heller ikke jobbe med sine tidligere ansvarsområder.
De to ble pågrepet fredag morgen i forbindelse med korrupsjonsetterforskningen som har pågått siden i fjor. Begge ble løslatt i løpet av helgen, men er fortsatt siktet i saken. De nekter straffskyld.
Tor Holba, direktør for oppstrømssegmentet, og finans- og strategidirektør Hallgeir Storvik vil fortsatt arbeide for selskapet, men uten sine ansvarsområder. De to fratrer etter eget ønske stillingene sine i konsernledelsen med umiddelbar virkning inntil situasjonen med Økokrims siktelser er avklart, opplyser Yara International i en børsmelding.
Torgeir Kvidal er utnevnt til fungerende finansdirektør og Jan Duerloo til fungerende direktør for oppstrømsegmentet.
Etterforskningen av saken, som blant annet gjelder forhold i Libya og India, ble åpnet for rundt ett år siden, da selskapet selv varslet Økokrim om mulige ulovlige forhold. Den omfatter også et tidligere Yara-eid selskap i Sveits. Parallelt med politiets etterforskning pågår også Yaras egen gransking av saken. (©NTB)
Nylige artikler
Hva Itera har lært om kriseledelse under krigen i Ukraina
Her er Støres plan for Norge de neste årene
Ung, ivrig og utslitt?
Vedum stenger døra for MDG i oljepolitikken
Far og sønn sto bak masseskytingen i Australia som kostet 15 liv
Mest leste artikler
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?
Slakter eget slagord
Historisk vedtak: FN-konvensjon for funksjonshemmede innlemmes i norsk lov
Frank Gran om omkamper i kunnskapsorganisasjoner: Forståelse og ledelse
Forbundsleder Lill Sverresdatter Larsen i NSF varsler flere søksmål for overtidsbetaling til deltidsansatte sykepleiere