Europa
Demonstranter kastet bensinbomber i Aten
Demonstranter kastet bensinbomber mot politiet ved nasjonalforsamlingen i Aten i forkant av avstemningen om landets kriseavtale med eurosonen.
Også flere søppelkasser og biler ble påtent av demonstranter, før stemningen roet seg igjen.
– Tror ikke på avtalen
Statsminister Alexis Tsipras, som gikk til valg på å få slutt på innstrammingstiltakene i landet, skrev mandag under på en avtale som vil føre til nye kutt. Til gjengjeld vil Hellas få opp til 86 milliarder euro i nye kriselån.
– Jeg tar på meg ansvaret for en tekst jeg ikke tror på, men som jeg skrev under for å unngå katastrofe for landet og bankkollaps, sa Tsipras om avtalen tirsdag.
Motstand i Syriza
Natt til torsdag skal de greske folkevalgte stemme over avtalen i nasjonalforsamlingen. Det er ventet at mellom 30 og 40 av Tsipras' partifeller i Syriza vil stemme mot avtalen, som støttes av flere opposisjonspolitikere.
Tidligere på dagen deltok flere tusen grekere i ulike fredelige demonstrasjoner.
– Avtalen går mot folket og arbeiderne. Det er den mest barbariske kuttpakken så langt, den er enda verre enn de to tidligere, sa den 19 år gamle demonstranten Dimitris til nyhetsbyrået Reuters.
Onsdag har farmasøyter og offentlig ansatte streiket mot avtalen. (©NTB)
Nylige artikler
EUs tvilsomme strev for å redde Ukraina
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Mest leste artikler
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Ole Gustav Gjekstad: Ny landslagssjef med fokus på individuell teknikk
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen