Den ukrainske ambassaden vil stanse visning av dokumentar i Oslo
Den ukrainske ambassaden i Norge ber om at visningen av dokumentarfilmen «Russians at War» i Oslo avlyses.
I dokumentaren, som vises på Vega Scene i Oslo, følger regissør Anastasia Trofimova en gruppe russiske soldater ved fronten i Ukraina i 2023.
Filmen lar publikum komme tett på soldatenes følelser om krigen – som viser seg å være ganske annerledes enn versjonen de er blitt servert av russiske myndigheter, skriver Klassekampen.
Dagsavisen omtalte saken først.
Den ukrainske ambassaden i Norge hevder filmen «fungerer som en plattform for desinformasjon og Kremls falske narrativer», og ber om at visningen i Oslo avlyses.
– Vi forstår at det er sårende med en film hvor man møter russiske soldater på nært hold og vekker sympati for dem. Men vi har vurdert saken nøye og mener det er viktig å vise filmen og ha den kritiske diskusjonen i etterkant, sier Ketil Magnussen, som er sjef for Oslo Dokumentarkino.
Etter filmen blir det paneldebatt der regissøren selv deltar.
– Om man ønsker å forstå en krig, er man nødt til å dokumentere begge sider, sier Trofimova.
Visning av dokumentaren er et samarbeid mellom Fritt Ord, Oslo Dokumentarkino og Vega Scene.
Nylige artikler
Da tilliten brast
Baksiden ved større åpenhet
Tre av fire forsvarsinvesteringer forsinket
Stoltenberg har fått et nytt internasjonalt München-verv
Flere kommuner vil ikke bosette en eneste flyktning i år
Mest leste artikler
Annerledes å lede frivillige enn å lede «vanlige» ansatte
Hvordan håndtere en ansatt som er varetektsfengslet: Advokatene svarer
Jobb & karriere: Hvordan håndtere rollekonflikt når lederrollen føles feil
Kostnadsoverslag for norsk atomopprydding: Foreløpig inntil 57 milliarder kroner
Magne Lerø: Økokrim etterforsker Mona Juul og Terje Rød-Larsen for korrupsjon fører neppe fram