Samfunn
- Det er svært krevende å forhandle med noen som har et helt annet syn på hvordan landbruket bør utvikles framover
Bondelaget fikk gjennomslag for viktige prinsipper om markedsbalansering i landbruksoppgjøret onsdag kveld.
– Vi mener vi har fått et akseptabelt resultat innenfor et lite handlingsrom, sier Lars Petter Bartnes, leder i Norges Bondelag.
Bartnes innrømmer at forhandlingene har vært krevende.
– Det er svært krevende å forhandle med noen som har et helt annet syn på hvordan landbruket bør utvikles fremover, sier han.
Markedsregulering er en av de viktige ordningene som sikrer at vi kan ha landbruk i hele Norge, og som gir bønder forutsigbarhet og muligheten til å drive langsiktig matproduksjon.
– De virkemidlene vi har fått nedfelt i denne jordbruksavtalen, kan bidra til å sikre muligheten for langsiktighet og økonomisk utvikling, og det har vært svært viktig for oss, sier Bartnes.
– Jeg er også fornøyd med at vi har greid å få til vesentlige forbedringer for de små og mellomstore brukene, blant annet gjennom egne tilskudd for bratte jorder og små og mellomstore melkebruk. Vi har på den måten sikra inntektsutvikling for produksjoner med markedsbalanse, sier han.
Senterpartiet ønsket seg mer.
– Jeg skulle selvsagt ønsket en mer offensiv jordbruksavtale, sier Geir Pollestad gil NTB etter at avtalen kom i land.
Nylige artikler
Økt arbeidsledighet og færre ledige stillinger i juli
For få studenthybler på leiemarkedet: – Skjønner at studenter og foreldre er urolige
Når ble motgang et tegn på at noe er galt?
Silvija Seres: Overrasket over hvor fort KI har blitt normalisert
Ungdomskriminaliteten i Oslo går ned
Mest leste artikler
Øystein Eriksen Søreide advarer: Norge er for avhengig av utenlandsk digital infrastruktur
Tormod Harbo: Derfor misbrukes forskning i samfunnsdebatten
NHO-direktør Vegard Einan advarer mot uforutsigbar arbeidslivspolitikk og nye overtidsregler for deltid
Lise Lyngsnes Randeberg: Seier i lønnsoppgjøret i staten, advarer mot populisme
John Markus Lervik om jobb og ferie: Slik bygges milliardselskaper