Samfunn
- Det er svært krevende å forhandle med noen som har et helt annet syn på hvordan landbruket bør utvikles framover
Bondelaget fikk gjennomslag for viktige prinsipper om markedsbalansering i landbruksoppgjøret onsdag kveld.
– Vi mener vi har fått et akseptabelt resultat innenfor et lite handlingsrom, sier Lars Petter Bartnes, leder i Norges Bondelag.
Bartnes innrømmer at forhandlingene har vært krevende.
– Det er svært krevende å forhandle med noen som har et helt annet syn på hvordan landbruket bør utvikles fremover, sier han.
Markedsregulering er en av de viktige ordningene som sikrer at vi kan ha landbruk i hele Norge, og som gir bønder forutsigbarhet og muligheten til å drive langsiktig matproduksjon.
– De virkemidlene vi har fått nedfelt i denne jordbruksavtalen, kan bidra til å sikre muligheten for langsiktighet og økonomisk utvikling, og det har vært svært viktig for oss, sier Bartnes.
– Jeg er også fornøyd med at vi har greid å få til vesentlige forbedringer for de små og mellomstore brukene, blant annet gjennom egne tilskudd for bratte jorder og små og mellomstore melkebruk. Vi har på den måten sikra inntektsutvikling for produksjoner med markedsbalanse, sier han.
Senterpartiet ønsket seg mer.
– Jeg skulle selvsagt ønsket en mer offensiv jordbruksavtale, sier Geir Pollestad gil NTB etter at avtalen kom i land.
Nylige artikler
Fredsprisvinneren vant folkets hjerter – tross alt
Ny vurdering av pendlerfradrag kan gi penger tilbake
Dette er Høyre-trioens distriktsalibi: Odelsgutt fra bøgda
Slik skal Norge gjøre seg mer attraktivt
Chile kan få sin mest høyreorienterte president siden Pinochet
Mest leste artikler
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?
Slakter eget slagord
Historisk vedtak: FN-konvensjon for funksjonshemmede innlemmes i norsk lov
Frank Gran om omkamper i kunnskapsorganisasjoner: Forståelse og ledelse
Forbundsleder Lill Sverresdatter Larsen i NSF varsler flere søksmål for overtidsbetaling til deltidsansatte sykepleiere