Næringsliv
Dieselsalget i været
Salg av dieseldrevne biler øker kraftig. Hittil i år er det solgt 19.000 dieseldrevne nye biler, eller 26 prosent av alt personbilsalg.
Tall fra Opplysningsrådet for Veitrafikken viser at det i årets åtte første måneder ble solgt nærmere 6 000 flere dieseldrevne biler flere enn tilsvarende periode i fjor. For hele fjoråret utgjorde salget nesten 23 prosent. Enkelte bilforhandlere selger nå like mange dieseldrevne som bensindrevne biler. Totalsalget av nye biler ligger også langt over fjoråret.
- Dieseldrevne bilmotorer er i ferd med å ta over, og utviklingen vil fortsette fremover, sier direktør Finn Tandberg i Bilimportørenes Landsforening. Han mener det er en rekke faktorer som taler i dieselens favør.
- Historisk sett er vi vant til å betrakte dieselmotoren som treg og forurensende. Ny teknologi har gjort at dieseldrevne biler ikke forurenser stort mer enn bensindrevne, de er heller ikke tregere å kjøre. Kombinert med en turbomotor drar de fra det meste. I tillegg bruker de mindre drivstoff, og drivstoffet er langt billigere enn bensin, sier han.
Selv om dieseldrevne biler faller høyere i pris enn en bensindreven bil, tar det ifølge Tandberg ikke mer enn et par år før pengene er spart inn. Dieseldrevne biler begynner å bli svært populære som firmabiler. I Europa har de dieseldrevne bilmotorene tatt over mye av salget. Amerikanerne satser imidlertid i stor grad på bensin som drivstoff fortsatt.
VOLKSWAGEN
Det er Volkswagen som topper listen over salg av dieseldrevne biler i landet. Hittil i år har selskapet solgt nær 5000 dieseldrevne biler, som er mer enn halvparten av det totale salget deres. På annen plass kommer Toyota, med Peugeot på tredjeplass.
- Dagens dieseldrevne biler er nydelige å kjøre. Vi ser at utviklingen går i den retning, og vi satser derfor bevisst på den utviklingen, sier informasjonssjef i Volkswagen Norge, Camilla Maria Grantham.
Det er flerbruksbilen Volkswagen Turan som selger flest dieseldrevne eksemplarer. Hittil i år har selskapet solgt 2073 utgaver av Turan i Norge, 90 prosent av dem har dieseldrevne motorer. Volkswagen Passat selger mange utgaver med dieselmotorer, med 80 prosent av totalsalget.
DIESELMOTORENS 10 PÅ TOPP
| 1. Volkswagen | 4 948 |
| 2. Toyota | 1 814 |
| 3. Peugeot | 1 649 |
| 4. Ford | 1 593 |
| 5. Volvo | 1 286 |
| 6. Nissan | 1 285 |
| 7. Mercedes | 1 197 |
| 8. Skoda | 938 |
| 9. Opel | 916 |
| 10.Audi | 856 |
Kilde: Opplysningsrådet for Veitrafikken
Nylige artikler
Fredsprisvinneren vant folkets hjerter – tross alt
Ny vurdering av pendlerfradrag kan gi penger tilbake
Dette er Høyre-trioens distriktsalibi: Odelsgutt fra bøgda
Slik skal Norge gjøre seg mer attraktivt
Chile kan få sin mest høyreorienterte president siden Pinochet
Mest leste artikler
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?
Slakter eget slagord
Historisk vedtak: FN-konvensjon for funksjonshemmede innlemmes i norsk lov
Ole Gustav Gjekstad: Ny landslagssjef med fokus på individuell teknikk
Frank Gran om omkamper i kunnskapsorganisasjoner: Forståelse og ledelse