nyheter

Dow Jones med månedsrekord

Etter at investorene fikk summet seg ble det opptur på Wall Street i går.

Publisert Sist oppdatert

Wall Street startet brått ned i går etter overraskende rentehopp fra Bank of England. Renteøkningen fra den europeiske sentralbanken hadde også sin påvirkning.

Men etter halvannen time med handel var markedet i pluss igjen. Det var tvil på de amerikanske børsene i går om den europeiske renteøkningen var bra for dem eller ikke. Tanken ble så videreført til hvordan den amerikanske sentralbanken ville stille seg til dette på sitt renntemøte den 8.august.

EUROPAS PÅVIRKNING PÅ USA

Spørsmålet er om det at Europa har økt renten vil tvinge USA til å gjøre det samme. I tillegg reiser renteøkningen i England alene mange spørsmål. Amerikanerne visste at de hadde en økonomi som bremset ned, men tanken på at økonomier rundt dem gjør det samme er skremmende.

I går virket det som om de fleste som handlet på Wall Street la rentebekymringer bak seg, eller så noe positivt i det store virvarret, for Dow Jones hadde sin høyeste notering på en måned. Indeksen steg 0,4 prosent opp til 11 242,59 poeng. Nasdaq og S&P 500 var opp 0,78 og 0,1 prosent.

Powered by Labrador CMS