jobb og ledelse

Eiendom: Luksus i alpene

Champisfaktoren er langt høyere i alpene enn i Norge. Gjeve chalets kommer sjelden på markedet og er veldig dyre. Men det finnes rimeligere eiendommer også.

Publisert Sist oppdatert

Courchevel 1850. Spydspisse alpetopper og jomfruelige fjellsider som bare venter på å bli erobret av vågale løssnøkjørere. Fasjonable butikker, luksuriøse restauranter og champagnefest til langt på natten. Ikke akkurat Skeikampen, nei.

Et chalet i alpene hører selvfølgelig med i europeiske rikingers eiendomsportfolio. Men «hytta» kan ikke ligge hvor som helst. Skibomsenes mekka Chamonix? No, merci. Courchevel, Val d’Isere, Megève eller Verbier? Oui, oui, oui!

Men det er ikke lett å få tak i chalets i disse skisentrene. Dette er steder som er «ferdig utbygd», og hvor det er strenge restriksjoner for å bygge. Og de som først har klart å slå kloa i et chalet, gir nødig slipp på juvelen.

- Ryktene sier at Roman Abramovich (russisk oljebaron og Russlands andre rikeste mann, red. anm.) har prøvd å få tak i eiendom i Courchevel, men ikke fått tak i noen ting, sier Simon Malster, som gjennom sitt selskap Investors in Property har solgt eiendom i de franske og sveitsiske alper siden 1986.

Courchevel er nemlig spesielt populært blant nyrike russere. Ellers forteller Malster at briter og nederlendere også foretrekker de franske alpene. Franskmennene selv kjøper gjerne i Sveits. Det gjør også svenskene, og söta bror liker seg særlig godt i Verbier.

Franskmenn, briter, russere, nederlendere og svensker kjøper altså i alpene. Til og med noen dansker har dristet seg til å kjøpe. Håper de er bedre på ski enn danskene i den grønne bakken på Trysil. Men hva slags mennesker er det egentlig som kjøper?

- Den typiske kjøperen er 40-50 år og kjøper delvis for seg selv, men også for tenåringsbarna som nekter å dra på strandferie med foreldrene lenger. Skiferie er derimot greit. Men disse kjøperne vil gjerne ha en eiendom de også kan bruke om sommeren. De tenker jo også at de om ti år kanskje ikke kan stå så mye på ski lenger, sier Malster.

Økonomisk Rapport har funnet frem seks chalets i øvre prisklasse. Da snakker vi om priser fra ti millioner og godt oppover. Eiendom i alpene er dyrt, men det er ikke alle steder prisene er så ille. Enkelte steder bygges det helt nye skisentre hvor det går an å få seg en leilighet fra rundt 1,5 millioner kroner. Et eksempel er Arc 1950 i de franske alper, som bygges av den amerikanske utbyggeren Intrawest, som står bak Whistler i Canada. Intrawest vil bruke samme formula i Arc 1950. Det betyr en bilfri «landsby» med restauranter og butikker, og leiligheter med felles spa, svømmebasseng, treningsstudio, lekeområder og parkering under bakken. Nesten alle leilighetene er allerede solgt, og hele skisenteret vil stå ferdig i 2005.

I Sveits bygges det i større grad nye leilighetskompleks i allerede eksisterende landsbyer. Et eksempel er i Champex, hvor det går an å få nye treroms leiligheter fra rundt 1,3 millioner kroner. I Chateau d’Oex bygges det et leilighetskompleks med felles innendørs svømmebasseng og egen vaktmester hvor leilighetene koster fra ca. 1,5 millioner kroner.

Chalet Les Cariatides, Villars, Sveits
300 kvm chalet bygget i tradisjonell stil i 1981 på en nesten to måls tomt. Villaen ligger 100 meter fra skibakken og har flott utsikt. Til sammen syv soverom, fem soverom, kontor, TV-stue, stue, kjøkken, terrasse, carport.
Pris: 2,5 mill sveitsiske francs = ca. 13,5 mill kroner

Chalet Danilou Le Hameau, Verbier, Sveits
301 kvm stor chalet i et felt bygget som en gammel landsby med en restaurant, liten innsjø og egen kirke. Le Hameau ligger ved bunnen av Esserts skibakke. Villaen har fem soverom og egen garasje.
Pris: 5,9 mill sveitsiske francs = ca. 32 mill kroner

Chalet Teddy, Villars, Sveits
Ny chalet to minutter fra togstasjonen i Villars og like ved skibakkene, butikker og restauranter. Delvis bygget med «gamle» materialer. Tre etasjer pluss en mezzanine. Fem soverom, fire bad, stue med peis, spisestue, skirom, vaskerom, dobbelgarasje.
Pris: 7,4 mill sveitsiske francs = ca. 40 mill kroner

Megève, Frankrike
200 kvm renovert chalet ti minutters gange fra Megève sentrum og Chamois skiheis. Inneholder seks soverom, åtte (!) bad, stor stue og spisestue, kjøkken med Aga gassovn, lekerom, dobbelgarasje, terrasse og utendørs boblebad.
Pris: 1,74 mill euro = ca. 14,7 mill kroner

Megève, Frankrike
208 kvm chalet på en solrik ett måls tomt. Rett ved Jaillet skiheis og med en gård som nærmeste nabo. Èn km fra Megève. Villaen er nybygd men i gamle materialer for å få det tradisjonelle utseendet. Inneholder fem soverom, fem bad, to separate w.c., to stuer, stor kjeller og dobbel garasje.
Pris: 1,85 mill euro = ca. 15,6 mill kroner

Méribel, Frankrike
400 kvm chalet som i dag leies ut til en turoperatør som bruker det som hotell. Kan bygges om til privateiendom. Ti soverom med bad, stort kjøkken, stor stue og stor spisestue. Fem minutter fra Méribel sentrum, og rett ved skibakken.
Pris: 2,29 mill euro = ca. 19,4 mill kroner

Powered by Labrador CMS