eiendomsskatt
Eiendomsskatten har mer enn doblet seg på ti år
Men nå sakker veksten av.
De siste tallene fra SSB viser at veksten i eiendomsskatt har tatt et hvileskjær det siste året.
Mens skatten økte med mellom 10 og 16 prosent mellom 2015 og 2017, økte den kun med 4 prosent fra 2017 til 2018.
Totalt ble det betalt inn 14,2 milliarder kroner i eiendomsskatt i 2018. Det er en oppgang fra 6,1 milliarder kroner i 2008.
Ifølge SSB er grunnen til at veksten viser tegn til å stoppe opp at færre kommuner innfører eiendomsskatt.
Økningen i antall kommuner som har eiendomsskatt på boliger de senere årene, kommer både som følge av at kommuner har innført eiendomsskatt og som følge av at kommuner som allerede har eiendomsskatt, har endret skatteområdet fra for eksempel bare å gjelde næringseiendom til å gjelde all eiendom i hele kommunen.
At økningen i antall kommuner med eiendomsskatt på boliger flater ut, kan ses som en naturlig konsekvens av at mange kommuner allerede har slik skatt. I 2019 har 371 av landets 422 kommuner innført eiendomsskatt, og 288 av disse 371 kommunene, har eiendomsskatt på boliger, melder SSB.
Nylige artikler
Endringer i regjeringen: Støre på Slottsplassen med de nye statsrådene
Elevene som ikke er med i PISA-tallene
Norge oppretter ambassade i Qatar
Sveriges regjeringsalternativer: Anderssons umulige dilemma
Når ønsket om å jobbe møter behovet for tilrettelegging
Mest leste artikler
Tjenende lederskap: selvmotsigelse eller bærekraftig ledelse?
Høyesterett skal avklare «særlig uavhengig stilling» og overtid
Forbes: Kong Harald V hadde liten konstitusjonell makt. Han ledet likevel
Kommuneforskere: Norge mangler politisk vilje til omstilling
Hva er ADHD? Og hvordan arter ADHD seg i arbeidslivet? Lege og psykiater Espen Anker gir svar.