nyheter
Eldre får ikke jobb
En undersøkelse viser at halvparten av alle ledere har en tendens til å avvise jobbsøkere over 55 år.
En undersøkelse utført av KLP Forsikring, Universitetet i Stavanger og arbeidsforskningssenteret NOVA avslører at 50 prosent av ledere har en tendens til å utelukke jobbsøkere som er over 55 år fra jobbintervju.
Dette går frem av en pressemelding.
VANSKELIG Å TILRETTELEGGE FOR ELDRE
Undersøkelsen fikk også frem at halvparten av lederne som deltok opplever at de har lite handlingsrom for å tilrettelegge for eldre arbeidstakere ved sitt arbeidssted.
- Vi er bekymret for at for tidlig avgang fra yrkeslivet kan føre til økte pensjonsutgifter for kommuner og helseforetak, sier kommunikasjonsdirektør Ole Jacob Frich i KLP.
ØKONOMISKE TILTAK
Lederne som var med i undersøkelsen skal være under oppfatning av at det er økonomiske incentiver som kan få eldre til å holde seg i arbeid.
Forslagene som er mest populære er blant annet å gi kortere arbeidsdag med samme lønn som før, og bonusordning med premiering av arbeid etter fyllte 60 år.
Nylige artikler
Satte støkk i kommunetoppene: Professor vil ha mer, ikke mindre stat
Helsereformutvalget: Skal se på alt, også foretaksmodellen
Noen ledere vil faktisk ikke være ledere mer
2026 – de sterke lederes jubelår
Ledere tar grep
Mest leste artikler
Noen ledere velger operative roller over lederstillinger
Frank Gran om arbeidsmiljølovens nye krav: Politiets utfordringer i 2026 fører til lovbrudd
Magne Lerø: Slik sprenger sikkerhetskrav offentlige budsjetter i Norge
LO og Ap-regjeringens samarbeid irriterer andre parter i arbeidslivet
Arbeidstilsynet lover mer veiledning etter kritikk fra arbeidsgivere