jobb og ledelse
En målrettet traventusiast
Johan Lindqvist (34), administrerende direktør i Telecomputing ASA, mener målbevissthet må til for å komme dit man vil. Han er der allerede. Om hans nye kamerat, travhesten West Dream, vil nå toppen, vet han ikke. Men moro er det.
Jeg kjøpte en travhest sammen med en kamerat for et år siden. I det siste har jeg brukt mye tid på travbanen. Det er en helt ny verden for meg, men jeg synes det er jätteroligt, sier Lindqvist.
Lindqvist overtok som administrerende direktør for Telecomputing ASA i juni, etter at den forrige ledelsen måtte gå på grunn av dårlige salgsresultater. Lindqvist ble tilbudt jobben. Han hadde da hatt stor suksess som administrerende direktør for Telecomputing Sweden AB, hvor han hadde vært i tre år.
- Det var ikke vanskelig å si ja, men det var absolutt en utfordring. Det var en turbulent periode. Mange saker var ikke bra, men de grunnleggende faktorene, altså kundegruppen, kompetente medarbeidere og så videre, var der. Jeg kjente virksomheten godt, og visste at vi har store vekstmuligheter.
- Hva hadde slått feil?
- Jeg tror ikke det var noen feil på strategien, men gjennomføringen var ikke så bra. Jeg tror man må gjøre det man sier man skal gjøre.
Lindqvist er altså sjefen for Telecomputing ASAs til sammen 230 ansatte både i Norge og Sverige. Han pendler mellom kontorene i Billingstad utenfor Oslo og Stockholm. Betyr det at han fortsatt er involvert i Telecomputing Sweden AB?
- Vi er fortsatt forholdsvis små, så jeg er mer eller mindre involvert både i Norge og Sverige.
- Hva liker du best ved jobben din?
- Det beste er å se potensialet, og å få være med å påvirke bedriften. Vi er ekstremt målfokuserte.
- Var det en målsetning for deg å bli leder?
- Hadde du spurt meg for 10 år siden, hadde jeg nok helt klart svart ja. Forutsetningen for godt lederskap er at du må kunne ta avgjørelser og like å jobbe med mennesker. Jeg har nok et mer pragmatisk syn når det gjelder hva jeg gjør om 10 år.
Lindqvist kom til Telecomputing Sweden AB fra den svenske bedriften Alfaskop, som drev med systemintegrering. Der jobbet han i seks år både som administrerende direktør for et datterselskap og som leder for forretningsutvikling i selskapet før han ble tilbudt jobben i Telecomputing i Sverige.
- Du er 34 år, og har allerede hatt flere stillinger som administrerende direktør. Det er ganske ungt?
- Det er kanskje det. Jeg hadde jo ambisjoner om å komme på dette nivået. Jeg er målbevisst, og det tror jeg man må være for å komme dit man vil.
- Er du spesielt interessert i IT?
- Det er ren slump at jeg havnet i IT-bransjen. Jeg har bare jobbet i IT-selskaper siden jeg var ferdig utdannet. Det kunne like gjerne vært noe annet. Det som interesserer meg, er salg og markedsføring.
Ren slump var det også at Lindqvist ble involvert i travsporten. Det var kameraten hans som fikk ham med, antagelig fordi han ville ha med seg noen på travbanen, tror Lindqvist. Når han ikke er på jobb eller på travbanen, liker han å spille golf og seile. For å få litt ekstra hjernegymnastikk spiller han gjerne et slag sjakk. Men nå er det altså trav som fenger mest.
- Å eie en travhest er veldig gøy. Hesten blir faktisk en form for kamerat.
- Hva heter den?
- West Dream. Du må merke deg navnet, han har faktisk vunnet tre av de siste fem løpene!
Johan Lindqvist
Utdanning: Sivilingeniør fra Linköping
Fritid: Travhest, golf, seiling og sjakk
Sivilstatus: Samboer
Aktuell: Administrerende direktør i
Telecomputing ASA
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen