Samfunn
Konsernsjef i Equinor Eldar Sætre trapper opp i Brasil.
Foto: Carina Johansen / NTB Scanpix
Equinor har fullført kjøp i Brasil for 16 milliarder kroner
Equinor fullførte fredag kjøpet på 25 prosent av Roncador-feltet i Brasil fra Petrobras. Prislappen er på rundt 16 milliarder kroner.
Roncador-feltet er det tredje største produserende oljefeltet i Brasil, og kjøpet gjør at Equinor (tidligere Statoil) øker produksjonen i Brasil med 150 prosent.
– Vi ser fram til å samarbeide med Petrobras for å utnytte oppsidepotensialet fra Roncador-feltet maksimalt. Samarbeidet mellom de to selskapene vil gjøre oss i stand til å forlenge feltets levetid, noe som gir økte ringvirkninger for lokalsamfunnene og leverandørindustrien. Dette vil også føre til økt verdi og økte kontantstrømmer for Brasil og de involverte selskapene, sier Anders Opedal, landsjef i Brasil.
Kjøpet er en del av Equinors partnerskap med det brasilianske selskapet Petrobras. Planen er å benytte Equinors teknologi for oljeutvinning med Petrobras erfaring som operatør på dypt vann.
Equinor har foretatt økte investeringer i landet de to siste årene. Tidligere i juni ble det klart at Equinor vant nye leteblokker i Brasil i et område selskapet betegner som blant verdens beste.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Vet du hvem som er toppsjefer i de 50 største selskapene på Oslo Børs?
En kommisjon for etterpåklokskap og gapestokk etter Epstein
Tviholder på toppsjefene – laveste utskiftning på 17 år
KS: Kommuneøkonomien har blitt bedre
Kvinner i Forsvaret: Den lange veien fra ekskludering til operativ styrke
Mest leste artikler
Overtidsbetaling for deltidsansatte: Hva betyr dommen for arbeidsgivere?
Ber lagmannsretten pålegge utlevering av LO-referater i bemanningsbyråsaken
Når sjefer får ansvar for å lede flere ansatte påvirker det lederskapet, ifølge norsk studie
Kan ansatte kreve permanent hjemmekontor? Advokatene svarer om rettigheter og vurderinger
KS krever nyttigere statlige tilsyn i kommunene