Samfunn
Equinor innleder samarbeid med U.S. Steel om hydrogen og karbonfangst
Equinor undertegnet tirsdag en intensjonsavtale med amerikanske U.S. Steel om å utforske mulighetene for hydrogen og karbonfangst i tre amerikanske stater.
U.S. Steel som er blant verdens største stålprodusenter har store industrianlegg i delstatene Ohio, West Virginia og Pennsylvania. Tirsdag inngikk selskapet en intensjonsavtale med Equinor hvor de sammen skal se på mulighetene hydrogen og karbonfangst, såkalt CCS.
Satsingen vil skje i Appalachene og vil ifølge U.S. Steel være et viktig bidrag mot et nullutslipp innen 2050 i USA.
– En vellykket utvikling av hydrogen og CSS-teknologi i dette fjellområdet vil kreve investeringer, samarbeid og utvikling på tvers av politiske og oppfattede barrierer, sa direktør for strategi og bærekraft, Richard Fruehauf i en pressemelding fra U.S. Steel.
Equinor, som allerede har store planer for å etablere produksjon av såkalt blått hydrogen, fra naturgass og hvor CO2 blir lagret, i Europa, ser for seg en lignende utvikling i USA.
– En hydrogen og CO2-hub i Appalachene, hvor man bruker regionens reserver av naturgass og samtidig fanger og trygt lagrer utslippene, vil være et viktig verktøy for å møte ambisjonene fra den nasjonale industrien i USA om å nå målene om nullutslipp, sier landsjef for USA, Chris Golden i Equinor på selskapets hjemmesider.
Nylige artikler
Forsvaret bistår politiet med vakthold i Oslo
Trump: – Vi avsluttet krigen med Iran i dag
Norsk sokkel har passert toppen – eksporten på rekordnivå
Om fornuft og dømmekraft i lederskapet
Jeg jobber med KI. Derfor vil jeg helst ikke snakke om KI
Mest leste artikler
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Norsk studie: Toppledere lar personlige verdier og følelser styre beslutninger
Studentenes reaksjon på kunstig intelligens handler ikke bare om jobber, men om læring, kritisk tenkning og et mer krevende arbeidsliv.
Anthropic ber om KI-pause: Reell advarsel eller smart PR-stunt?
NHH-studie gjort i norske bedrifter: Tjenende ledelse kan påvirke lønnsomheten negativt