Samfunn
Erik Solheim vil kjempe mot kineserne i Afrika
Bistandsminister Erik Solheim (SV) lover hjelp til norske bedrifter som vil konkurrere med kineserne om ressurser i Afrika.
Det internasjonale pengefondet (IMF) spår at sju av de ti landene med størst vekst de neste fem årene vil være afrikanske. Solheim vil både gi politisk hjelp og bidra med støtteordninger for norske bedrifter som vil satse på Afrika.
– Afrika er et vekstområde. Norge bør bidra til det, først og fremst for Afrikas skyld, men også for vår egen del. Jeg kan love bedrifter som vil investere i Afrika politisk drahjelp og at vi skal gå gjennom regelverket for å se hvordan vi kan gjøre det enklere, sier Solheim til Dagens Næringsliv.
Solheim ser på Kinas enorme investeringer i Afrika som grunnleggende positivt. Han vil at norske bedrifter skal følge etter. Det er på tide å slutte å se på Afrika som et stort svart hull fylt med elendighet, krig og sult, og heller se på mulighetene, mener Solheim. (©NTB)
Nylige artikler
Forsvaret bistår politiet med vakthold i Oslo
Trump: – Vi avsluttet krigen med Iran i dag
Norsk sokkel har passert toppen – eksporten på rekordnivå
Om fornuft og dømmekraft i lederskapet
Jeg jobber med KI. Derfor vil jeg helst ikke snakke om KI
Mest leste artikler
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Studentenes reaksjon på kunstig intelligens handler ikke bare om jobber, men om læring, kritisk tenkning og et mer krevende arbeidsliv.
Norsk studie: Toppledere lar personlige verdier og følelser styre beslutninger
Anthropic ber om KI-pause: Reell advarsel eller smart PR-stunt?
Marlen Lauritsen/Silje Finnskog Jensen: Lederflukt er den største sikkerhetsrisikoen i norsk næringsliv