Samfunn
Erna Solberg inn i kampen om Oslo
Statsminister og Høyre-leder Erna Solberg har kastet seg inn i kampen om makten i hovedstaden.
Høyre har hatt makten i hovedstaden de siste 20 årene. Nå peker meningsmålingene i retning av et maktskifte. I øyeblikket er det jevnt, men gjennomsnittet av fem målinger i Oslo i juni viste at Ap, SV, Rødt og Miljøpartiet De Grønne samlet ligger an til å få 30 mandater mot 29 mandater til Høyre, Frp, KrF og Venstre.
Storby-kamp
Erna Solberg startet valgkampen i Nord-Norge i helgen, men onsdag ble en blank Oslo-dag for Høyre-lederen.
Kampen om storbyene er viktig for både Høyre og Arbeiderpartiet ved alle lokalvalg. I år ser det ut til å bli jevnt løp både i Oslo og Bergen. Enkeltmålinger har også båret bud om at flertallet kan vinnes tilbake i Tromsø og at det kan bli jevnt i blå byer som Drammen og Stavanger.
Husbesøk
Solberg skulle runde av Oslo-dagen med husbesøk i Groruddalen samen med ordfører Fabian Stang. Selv ønsker hun å tone ned sin rolle i kappløpet om velgerne.
– Først og fremst er dette et lokalvalg. Mitt bidrag er å backe opp og vise hvordan regjeringens politikk henger sammen med ønskene i kommunene, og hvordan vi bidrar ved å gi mer makt til lokalpolitikerne, sier Solberg.
I Oslo trekker hun fram kollektivtransport og skole som mulige vinnersaker for det sittende borgerlige byrådet. (©NTB)
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Ole Gustav Gjekstad: Ny landslagssjef med fokus på individuell teknikk
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet