Samfunn
Etterlyser tettere samarbeid om digitalisering
KS etterlyser tettere digitaliserings-samarbeid mellom kommunal og statlig sektor
Gode offentlige tjenester krever nye samarbeidsformer der innbyggerne involveres i utforming av tjenestene. Men gode tjenester blir bare mulig dersom kommunal og statlig sektor samordner digitale løsninger og utvikler et sømløst tjenestetilbud, slo Kommunenes sentralforbund fast etter sitt landsmøte tirsdag.
– Det haster med å få på plass tilstrekkelig og forutsigbare styrings- og finansieringsordninger for å øke kvaliteten og gjennomføringsarbeidet i offentlig sektor, skriver KS i en uttalelse etter landsmøtet.
Under møtet viste KS sitt hovedstyre til vedtak om at de derfor vil medvirke til etablering av en eller flere ordninger hvor utvikling og drift av felles digitale løsninger med anvendelse i kommunal sektor blir besluttet, finansiert og gjennomført innen en nasjonal ramme:
–Det er dokumentert vesentlige svakheter ved dagens finansierings- og styringsmodeller for realisering av offentlige digitaliseringsprosesser med nasjonal betydning, heter det i uttalelsen
KS trekker fram gode finansierings og styringsmodeller, samordning og samarbeidet i kommunal sektor, mellom kommunal sektor og statlige etater og virksomheter som nødvendige faktorer for å oppnå gode, nasjonale løsninger:
– KS anerkjenner at kommunesektoren har et ansvar for digitalisering av egne tjenester, men forventer aktiv statlig medvirkning i tråd med de nasjonale ambisjonene for digitalisering, og hvor det er kommunene som bestemmer hvilke løsninger som skal prioriteres: Det er i den sammenheng svært positivt at det i kommuneproposisjonen er foreslått en styrking av det statlige bidraget til digitaliseringsarbeidet i kommunesektoren.
Nylige artikler
Politisk svikt gir rasjonering på strøm
Politiledere støtter Frp-forslag – vil utrede kortere politiutdanning
Australia gir Meta, Google og Tiktok et ultimatum: Betal for nyheter eller betal skatt
Sylvi Listhaug fyrer løs – krever mer kuler og krutt
Ny EU-regel: ID-merking av katt blir påbudt, også i Norge
Mest leste artikler
Hvorfor forlater eldre arbeidslivet tidlig? Ny bok av Lisa Wade
Stortinget bremser kjønnsaktivisme i Bufdir: Hva betyr det?
HR Norge: Staten bør trekke seg fra AFP og støtte de som trenger det mest
LO og NHO forsvarer statens bidrag til AFP
Hvordan håndtere varsling før drøftelsesmøte: Arbeidsgivers rettigheter og plikter