Samfunn
EU og Norge skal samarbeide om gasspriser
EU og Norge har etablert en felles arbeidsgruppe som skal vurdere hvordan gassprisene kan senkes, sa EU-kommisjonens president Ursula von der Leyen onsdag.
– Jeg har blitt enig med statsminister Støre om å sette opp en arbeidsgruppe som skal se på spørsmålet om hvordan vi kan senke gassprisen på en rimelig måte, sa von der Leyen i en tale til EU-parlamentet onsdag morgen.
Von der Leyen understreket at EU må fortsette å jobbe for å senke gassprisene, men nevnte ikke tiltaket flere av EUs medlemsland har tatt til orde for den siste tiden – nemlig et pristak på gass.
– Sammen med medlemslandene skal vi utarbeide en rekke tiltak som tar innover seg det spesielle forholdet vi har til ulike leverandører, fra upålitelige Russland til våre pålitelige norske venner, sa Von der Leyen i talen.
Hun foreslo også en rekke andre tiltak som sammen skal hjelpe på energikrisen EU står i. Blant annet vil EU-kommisjonen be om et «solidaritetsbidrag» fra olje- og gasselskap, samt innføre et inntektstak for energiselskaper som produserer billig strøm.
Til sammen vil disse tiltakene gi medlemslandene tilgang til 140 billioner euro, tilsvarende 1.500 milliarder norske kroner ifølge von der Leyen.
Nylige artikler
Arbeiderpartiet slår tilbake: – Det brede lag av næringslivet er fornøyd med bedre og enklere anskaffelsesregler
I ettermiddag skjer det igjen: Regjeringen blir overkjørt av «et anarkistisk flertall»
Å være hyggelig eller være moraliserende
Flisespikkerne retter kniven mot Barth Eide
Når man blir sin egen moralske referanse
Mest leste artikler
Jan Ketil ARnulf om politisk maktpornografi: Hvorfor lærer vi aldri av skandalene?
Magne Lerø: Forsvarsministeren bommer når han advarer mot russisk propaganda i norske medier
Magne Lerø: Økokrim etterforsker Mona Juul og Terje Rød-Larsen for korrupsjon fører neppe fram
Advokater advarer: KI skaper utfordringer i varslingssaker
Magne Lerø om kronprinsesse Mette-Marit og Epstein-skandalen: Monarkiets fremtid i fare?