Europa
Europeisk misnøye med britisk skattekutt
I kjølvannet av brexit-avstemningen foreslo den britiske har finansministeren George Osborne mandag å kutte selskapsskatten med fem prosentenheter, til 15 prosent.
Formålet med skattekuttet er å friste selskaper til å bli i landet selv om det forlater EU, sannsynligvis om i overkant av to år. Planene vekker harme hos den andre parten i skillsmissen, EU:
– Jeg syns ikke det er noen god idé å gå ned til 15 prosent, sier EUs økonomikommissær Pierre Moscovici til fransk radio, ifølge NTB.
Trekket er ikke helt overraskende, skal vi tro økonom i DNB Markets, Ole Kjennerud.
I forrige uke publiserte nemlig Reuters en artikkel der de viste til et internt memo skrevet av Pascal Saint-Amans, skattesjef i OECD, skriver han i sin morgenrapport mandag.
– Ifølge artikkelen skal Amans ha advart mot at britene kan komme til å kutte skattene ganske aggressivt, som kan gjøre at britene i økende grad betraktes som et skatteparadis. Sammenlignet med andre OECD-land er 15 prosent nokså lavt. De aller fleste har skattesatser på over 20 prosent men noen små land, som Irland (13) og Latvia (15), ligger lavere, påpeker Kjennerud.
I Storbritannia har finansminister George Osborne foreslått å kutte selskapsskatten med fem prosentenheter til 15 prosent.
Nylige artikler
Gazakomité tar ikke over styringen før israelske styrker er trukket ut
Hashim Abdi (Ap) ber muslimske miljøer ta et oppgjør etter terrorangrepet i Berlin
Forskning de ikke forstår
Sykefravær koster dyrt. Det gjør passivitet også
Jørund Rytman i SMB Norge: – Mye har blitt vanskeligere for norske småbedrifter
Mest leste artikler
Tormod Harbo: Derfor misbrukes forskning i samfunnsdebatten
Norges mest lønnsomme innvandrer: Farouk Al-Kasim er reisende i den norske oljemodellen
NHO-direktør Vegard Einan advarer mot uforutsigbar arbeidslivspolitikk og nye overtidsregler for deltid
Over 325.000 evakuert fra skogbranner i Frankrike og Spania
Gazakomité avviser å overta Gaza før israelsk tilbaketrekking