Samfunn
EUs handelssjef tror ikke EUs tilbud er godt nok for USA
EUs handelskommissær Cecilia Malmström har ingen store forventninger til hva som skal skje når unntaket fra USAs nye tollsatser utløper.
USAs har innført en ekstratoll på 25 prosent på stål og 10 prosent på aluminium, men EU har fått innvilget et midlertidig unntak fra de nye tollsatsene fram til 1. juni.
Nå sier Malmström at hun ikke tror det midlertidige unntaket vil bli forlenget nok en gang.
– Så det vil komme en eller annen avgjørelse, og vi må forberede oss på ulike scenarioer, sier hun.
EU har tilbudt handelssamtaler med USA hvis amerikanerne gir EU permanent unntak fra de nye tollsatsene.
Men ifølge Malmström er EUs tilbud neppe tilstrekkelig til å lokke USA til forhandlingsbordet.
– Jeg tror de mener det ikke er nok, sier hun.
EUs budskap har vært at det kan bli aktuelt med samtaler om fordypning av energisamarbeidet med USA, spesielt når det gjelder flytende naturgass (LNG). I tillegg kan det bli aktuelt med diskusjoner om tollsatser på industrivarer, deriblant biler.
USA har også signalisert et ønske om mer handel med landbruksvarer, men det har europeerne vært langt mer skeptiske til å gå med på.
Norge har ikke fått unntak fra de nye amerikanske tollsatsene, som ble innført i mars.
Nylige artikler
5 drivkrefter ved valg av arbeidsgiver
Volvo nedbemanner – 2000 mister jobben i Sverige
Imdi: Nesten 2000 færre flyktninger ventet neste år
Vi må starte før sykefravær — ikke etter
Staten skal ikke ansette seg ut av KI-omstillingen
Mest leste artikler
KI kan ta feil med stor overbevisning – illusjonen om én intelligens
NITO: Arbeidsgivere må følge reglene om overtid
NVE gir første vindkraftkonsesjon på ni år
– «De tradisjonelle» vil fortsette å gjøre det samme, med lavere kostnader. «De smarte» tenker annerledes
Henning Bang: Hva skiller gode og dårlige ledergrupper?