Nyskaping
Få kvinner starter aksjeselskap
Bare 2 av 10 av dem som etablerte aksjeselskap i 2015 var kvinner.
Det viser tall fra Statistisk sentralbyrå (SSB).
Fagdirektør for nasjonalregnskap og næringsstatistikk i SSB, Lise McMahon, sier til Nationen at det er tydelig at kvinner i større grad etablerer seg med enkeltpersonforetak. I 2008 sto kvinnene bak 18 prosent av de nyetablerte aksjeselskapene, mens de i 2015 sto for 20 prosent.
Økningen fra 2008 til 2015, når det gjelder etablering av enkeltpersonforetak, var dobbelt så stor: Fra 34 til 38 prosent.
Direktør for gründere og oppstartbedrifter, Pål Thorvik Næss i Innovasjon Norge, sier til Nationen at det er vel så viktig å se på hva slags bedrifter kvinnene etablerer:
– Mange kvinner starter enkeltpersonforetak som ikke har de målene som skal til for å komme inn under Innovasjon Norges kundeportefølje. I så måte er vi skuffet over tallene, og vi må arbeide for å få opp kvinneandelen i porteføljen vår – de med ambisjoner om vekst og få til arbeidsplasser for flere, sier han.
Næss er opptatt av å få rollemodellene frem i lyset:
– Det er på ingen måte overraskende at de får det til, men på grunn av den lave delen kvinnelige gründere, er det viktig å få vist dem frem for å inspirere nye til å starte selskaper, sier han.
Nylige artikler
Da tilliten brast
Baksiden ved større åpenhet
Tre av fire forsvarsinvesteringer forsinket
Stoltenberg har fått et nytt internasjonalt München-verv
Flere kommuner vil ikke bosette en eneste flyktning i år
Mest leste artikler
Annerledes å lede frivillige enn å lede «vanlige» ansatte
Hvordan håndtere en ansatt som er varetektsfengslet: Advokatene svarer
Jobb & karriere: Hvordan håndtere rollekonflikt når lederrollen føles feil
Kostnadsoverslag for norsk atomopprydding: Foreløpig inntil 57 milliarder kroner
Magne Lerø: Økokrim etterforsker Mona Juul og Terje Rød-Larsen for korrupsjon fører neppe fram