Samfunn
Facebook: Russisk gruppe bak 80.000 innlegg før og etter valget i USA
Facebook mener en russisk gruppe sto bak over 80.000 innlegg på nettstedet før og etter presidentvalget i USA. Innleggene kan ha nådd 126 millioner mennesker.
Selskapet planlegger selv å offentliggjøre tallene til Senatets justiskomité tirsdag, ifølge en kilde som kjenner til Facebooks informasjon. Flere amerikanske medier har fått tilgang til informasjonen.
Twitter planlegger å fortelle justiskomiteen at selskapet har avdekket 2.752 kontoer knyttet til den samme gruppen – den russiske enheten Internet Research Agency, som er kjent for å fremme prorussiske budskap.
Facebook, Twitter og Google skal avgi sine forklaringer til komiteen tirsdag og onsdag.
De 80.000 Facebook-innleggene skal ha blitt publisert mellom juni 2015 og august 2017 og handlet om sosiale og politiske saker – blant annet våpenrettigheter.
Amerikanske etterretningsorganisasjoner konkluderte etter presidentvalget i fjor at Russland hadde stått bak en kampanje for å hjelpe Donald Trump og svekke motkandidaten Hillary Clinton. Russiske myndigheter har avvist anklagen.
Nylige artikler
Forsvaret bistår politiet med vakthold i Oslo
Trump: – Vi avsluttet krigen med Iran i dag
Norsk sokkel har passert toppen – eksporten på rekordnivå
Om fornuft og dømmekraft i lederskapet
Jeg jobber med KI. Derfor vil jeg helst ikke snakke om KI
Mest leste artikler
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Norsk studie: Toppledere lar personlige verdier og følelser styre beslutninger
Studentenes reaksjon på kunstig intelligens handler ikke bare om jobber, men om læring, kritisk tenkning og et mer krevende arbeidsliv.
Anthropic ber om KI-pause: Reell advarsel eller smart PR-stunt?
NHH-studie gjort i norske bedrifter: Tjenende ledelse kan påvirke lønnsomheten negativt