nyheter

Færrest bankran i Norge

Norge er det landet i Europa hvor det skjer færrest bankran, ifølge Sparebankforeningen. I 2003 ble det begått ni ran av norske banker. Til nå i år har sju bankkontorer vært utsatt for ran. Siden 1999, da det skjedde 32 bankran, har det vært en klar nedgang i antallet bankran.

Publisert Sist oppdatert

- Bedre overvåkning av banklokalene og tilstøtende områder, innføring av tidlås på bankkassene, flere kontantløse bankkontorer og høy oppklaringsprosent er de viktigste årsakene til de lave ranstallene i Norge, sier formann Steinar Søraas i Sparebankenes sikkerhetsråd.

Sammen med Finland, som i 2003 hadde 10 ran og Sveits hvor det ble gjennomført 14 ran, er Norge i en særstilling i Europa. I Norden er det danskene som har størst problemer når det gjelder bankran. I fjor ble 182 danske bankkontorer ranet, mens det i Sverige skjedde 40 ran. Verst er forholdene i Italia, her var det hele 2 633 bankran i fjor.

En risikoanalyse utarbeidet av den europeiske bankforeningen viser at risikoen for at et bankkontor i Norge skal utsettes for ran er 1/169. For danske bankkontorer er risikoen for ran 1/11, mens svenske bankkontorer har en riskrate på 1/49.

Powered by Labrador CMS